Zamknij

Koronawirus: w Polsce nie ma testów diagnostycznych

29.01.2020 09:40
Koronawirus: w Polsce nie ma testów diagnostycznych
fot. Shutterstock

W Polsce nie ma testów diagnostycznych na nowy typ koronawirusa - poinformował Wojewódzki Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w TVN24. Dowiedz się więcej.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

- Choć od wykrycia nowego koronawirusa z Chin minęło zaledwie kilka tygodni, znamy już jego genom. Zespoły z całego świata - również badacze na UJ - rozpoczynają badania, które pozwolą zrozumieć wirusa i w przyszłości stworzyć skuteczny lek - powiedział w rozmowie z PAP wirusolog prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc. Okres wylęgania choroby to 2-10 dni, przeważnie 5-6.

Objawy zakażenia koronawirusem przypominają grypę:

  • gorączka powyżej 38 stopni,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • katar,
  • kaszel,
  • duszności.

- Na razie nie mamy w Polsce testów diagnostycznych na ten typ wirusa - przyznała dr n.med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Ekspert poinformowała, że w Europie jedynie dwa laboratoria, w Berlinie i Amsterdamie, dysponują testami na koronawirusa 2019-nCoV.

Aktualny bilans sytuacji to ponad niemal 6 tys. zakażonych, ponad 130 zmarłych. Prawie 60 tys. osób podlega kwarantannie.

Komunikaty GIS dotyczące sytuacji epidemiologicznej znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: TVN24, gis.gov.pl, who.int