Niemcy przeznaczą 500 mln euro na poprawę wentylacji w budynkach

20.10.2020 10:09
Koronawirus - wentylacja w budynkach
fot. Shutterstock

Koronawirus przenosi się nie tylko drogą kropelkową, jak początkowo sądzono, ale i drogą powietrzną. Niemiecki rząd przeznaczy pół miliarda euro na poprawę wentylacji w budynkach - donosi BBC.

Początkowo wydawało się, że koronawirus przenosi się wyłącznie w dużych kroplach - tzw. drogą kropelkową. Od niedawna wiadomo jednak, że może także przenosić się drogą powietrzną - w aerozolu złożonym z mikroskopijnych cząstek. Jednym z instrumentów walki z pandemią w Niemczech ma być usprawnienie działania wentylacji w budynkach użyteczności publicznej.

Koronawirus w Niemczech

Koronawirus przenosi się w aerozolu. Wciąż nie wiadomo dokładnie, jak długo może unosić się w powietrzu, ale z badań wynika, że jest to co najmniej kilka minut.

Modernizacja systemów wentylacyjnych w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie, może pomóc w walce z koronawirusem.

Niemiecki rząd przeznaczy pół miliarda euro na poprawę cyrkulacji powietrza w urzędach, muzeach, teatrach, uczelniach i szkołach - pisze BBC. Prywatne firmy na razie nie załapią się na dofinansowanie.

Koronawirus w pomieszczeniach

Niedawno pisaliśmy o tym, że w źle wentylowanych pomieszczeniach koronawirus roznosi się błyskawicznie. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Cambridge, którzy ostrzegają, że wentylacja mieszana, mieszająca powietrze z różnych stref pomieszczenia, co ma na celu utrzymanie komfortowych temperatur i poprawę efektywności energetycznej, zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Alternatywą jest wentylacja wyporowa, wypierająca wydychane powietrze do góry.

Dowiedz się więcejWentylacja w biurze może rozsiewać koronawirusa

Z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu w Clarkson wynika, że dobrze działająca wentylacja potrafi w ciągu 30 minut usunąć z powietrza 95 proc. cząstek znajdujących się w pomieszczeniu. Badanie wykazało również, że największa koncentracja aerozolu jest w kątach pomieszczenia, gdzie wentylacja jest najsłabsza.

Sprawdź takżeKoronawirus w pomieszczeniu. Gdzie najłatwiej się zarazić?

Źródło: bbc.com