Koronawirus mógł być w Chinach już latem. Czy ukrywano początek epidemii?

10.06.2020 16:49
Koronawirus w Chinach
fot. Shutterstock

Czy Chiny ukrywały koronawirusa? Z danych zebranych przez Harvard Medical School wynika, że koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w Chinach już latem, a nie zimą 2019 roku. Początek epidemii jest wciąż kwestią sporną i punktem zapalnym w relacjach Chin z USA.

Z badań naukowców z Harvard Medical School wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł pojawić się w Chinach już latem 2019 roku, a nie dopiero pod koniec roku. 

Czy Chiny ukrywały koronawirusa?

Na podstawie zdjęć satelitarnych szpitalnych wyjazdów i danych wyszukiwarek z Wuhanu w środkowych Chinach naukowcy wysnuli wniosek, że koronawirus mógł się tam rozprzestrzeniać już w sierpniu 2019.

W badaniach wykorzystano zdjęcia wysokiej rozdzielczości miejsc parkingowych przy szpitalach w Wuhanie oraz dane dotyczące zapytań w sieci o objawy takie jak "kaszel" i "biegunka".

Z analizy wynika, że dane dotyczące zwiększonego ruchu szpitalnego i wyszukiwania objawów koronawirusa w internecie w mieście Wuhan poprzedzały udokumentowany początek pandemii SARS-CoV-2 w grudniu 2019 roku.

Według naukowców z Harvard Medical School w sierpniu 2019 roku w Wuhan odnotowano gwałtowny wzrost liczby zajętych miejsc parkingowych w szpitalach i odnotowano wyjątkowy wzrost liczby wyszukań dla hasła ''biegunki'', czego nie zaobserwowano w poprzednich sezonach grypy. To samo zaobserwowano w przypadku danych dotyczących ''kaszlu''.

- Chociaż nie możemy potwierdzić, czy zwiększony wolumen (wyjazdów szpitalnych i wyszukiwania) był bezpośrednio związany z nowym wirusem, nasze dowody potwierdzają inne niedawne prace pokazujące, że pojawienie się (koronawirusa) miało miejsce przed zidentyfikowaniem go na targu owoców morza Huanan w Wuhanie - napisali naukowcy.

- Wyniki te potwierdzają również hipotezę, że wirus pojawił się naturalnie w południowych Chinach i potencjalnie już krążył w tym czasie w Wuhanie - dodają.

Co na to Chiny? Władze Chińskiej Republiki Ludowej odrzucają te oskarżenia i twierdzą, że od początku kryzysu działały "przejrzyście i otwarcie", bezzwłocznie informując świat o koronawirusie. Chińscy urzędnicy oceniają, że władze amerykańskie starają się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia w zwalczaniu pandemii w USA, gdzie zmarło już ponad 110 tys. zakażonych osób. 

Niestety, kwestia odpowiedzialności za pandemię koronawirusa stała się punktem spornym w pogarszających się relacjach pomiędzy Chinami a USA. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zarzuca władzom w Pekinie, że ukrywały przed światem informacje o koronawirusie, co przyczyniło się do rozwoju światowej pandemii.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP