Ważne zalecenie przed trzecią falą epidemii w Australii

01.09.2020 10:38
Koronawirus
fot. Shutterstock

Koronawirus w Australii z końcem zimy znów odpuścił. Właśnie zaczyna się astronomiczna wiosna. W obawie przed trzecią falą zachorowań, lekarze wydali ważne zalecenie. 

Mówiąc o falach zachorowań, wciąż mamy w pamięci epidemię grypy hiszpanki, która przebiegała w trzech falach: wiosna-jesień-wiosna. Obie wiosenne fale były łagodne, kumulacja nastąpiła w zimie.

Koronawirus w Australii

Można dyskutować, czy pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przechodzi falami, czy też jest to jedna, ta sama fala zachorowań. Można się spierać, czy przywoływanie odległej od Polski Australii, z innym klimatem i inną wilgotnością powietrza, ma sens. Ale na pewno warto to obserwować, bo Australia jest jednak sezon przed nami.

Patrząc na krzywą zachorowań w Australii, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że fale były jednak dwie.

koronawirus_w_australii
fot. Wikipedia

Co więcej, podobnie jak w przypadku "hiszpanki", zdecydowanie większą liczbę przypadków odnotowano w zimie (czerwiec- sierpień na półkuli południowej). Obserwując powtarzający się schemat, przed ewentualną trzecią falą zachorowań, australijscy lekarze wydali ważne zalecenie dla obywateli.

COVID-19 a alergia

Wraz z nadejściem wiosny u alergików pojawia się alergiczny nieżyt nosa, tzw. katar sienny. Ponieważ pierwsze objawy COVID-19 i alergii są podobne, australijscy lekarze zalecają, żeby w tym roku nie leczyć się na własną rękę.

- Normalnie radziłbym przyjmować leki przeciwhistaminowe, ale w tym roku, biorąc pod uwagę globalną pandemię, doradziłbym, żeby alergicy skontaktowali się ze swoim lekarzem - powiedział ABC News wiceprzewodniczący stowarzyszenia lekarzy rodzinnych Midwest GP Network, Ian Taylor.

Gdzie nam do wiosny, skoro w Polsce jeszcze nie skończyło się lato! - można by rzec. Owszem, ale warto pamiętać o alergii jesiennej, m.in. na pleśnie i roztocza, która właśnie zaczyna się w Polsce. Objawy? Podobne: zapalenie spojówek i katar.

Wskazówki, jak odróżnić alergię od COVID-19, to nagła, głęboka utrata węchu i smaku - raczej COVID-19 - oraz kichanie seriami, które przeważa na rzecz alergii, ale w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zasięgnąć opinii lekarza.

Informacje, co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: abc.net.au