Zamknij

Koronawirus: trzecia fala. Apogeum na przełomie marca i kwietnia

22.02.2021 11:47
Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

Minister zdrowia ogłosił, że trzecia fala epidemii koronawirusa jest już w Polsce. Chociaż nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wciąż przybywa, to najgorsze dopiero przed nami. Adam Niedzielski zdradził, na kiedy prognozowane jest apogeum trzeciej fali.  

Koronawirus w Polsce: czeka nas apogeum trzeciej fali

W piątek 19 lutego minister zdrowia ogłosił podczas konferencji prasowej, że trzecia fala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest już w Polsce. W wywiadzie dla TVN24 Niedzielski zdradził możliwe scenariusze rozwoju trzeciej fali i powiedział, kiedy uderzy ona najmocniej.

- Prognozujemy apogeum trzeciej fali epidemii w Polsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia na poziomie ok. 10-12 tys. przypadków dziennie, co jest liczbą, z którą już sobie poradziliśmy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że ''czeka nas tak naprawdę mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów (liczby zakażeń)".

Minister zdrowia przyznał jednak, że ten scenariusz stoi pod znakiem zapytania z powodu dwóch czynników. Pierwszym, zdaniem Adama Niedzielskiego, są mutacje koronawirusa, które wciąż się pojawiają i przyspieszają rozwój pandemii. Drugim czynnikiem, który może wpływać na przebieg trzeciej fali epidemii, jest ''poluzowanie zachowań, poluzowanie tej dyscypliny społecznej. To są takie dwa elementy odpowiedzialne za ten przyrost" - stwierdził Niedzielski.

Szef MZ pytany o to, czy z ekspertyz i prognoz wynika, że podczas apogeum trzeciej fali nie będzie "tak źle", jak jesienią ub. roku, gdy było nawet ponad 25 tysięcy zakażonych osób dziennie, przyznał, że tak wynika z prognoz podstawowych, ale zastrzegł, że sytuacja może się zmieniać.

- Jeżeli będziemy mieli do czynienia z tym, że te mutacje nowe będą systematycznie rosły i będą stawały się coraz bardziej popularne, a wiemy, że one są bardziej zakaźne, no to oczywiście to przyspieszenie może być większe - zaznaczył.

Co zrobić, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa? Minister zdrowia apeluje o stosowanie reguły +DDM+, czyli +dezynfekcja, dystans i maseczki+. ''Szczepienia jeszcze nie mają takiego ''efektu tamy'' i zahamowania pandemii" - podkreślił minister Niedzielski.

Źródło: PAP