Zamknij

Koronawirus: superroznosiciel PRZEMÓWIŁ

13.02.2020 13:10

Brytyjski biznesmen podejrzewany o zarażenie koronawirusem 11 osób, po raz pierwszy publicznie zabrał głos. Dowiedz się, co sądzi o zamieszaniu wokół swojej osoby.

Superroznosiciel koronawirusa z Chin to biznesmen z Anglii
fot. Shutterstock

Pierwszy nosiciel koronawirusa w Anglii mógł zarazić turystów przebywających we Francji i Hiszpanii - poinformowała w zeszłym tygodniu telewizja Sky News, nazywając turystę potencjalnym "superroznosicielem". Sprawdź, kim jest superroznosiciel, jak się zaraził koronawirusem i jak zaraził innych.

Steve Walsh z Hove nieopodal Brighton pracuje dla firmy dostarczającej sprzęt do analizy jakości gazu. Koronawirusem z Chin, nazwanym oficjalnie COVID-19, zaraził się podczas pobytu na konferencji w Singapurze. Pech chciał, że niedługo potem wyjechał z rodziną na narty do Francji.

We francuskim ośrodku narciarskim "superroznosiciel" prawodopodobnie zaraził aż 11 osób. Pięciu Brytyjczyków (czworo dorosłych i dziewięcioletnie dziecko) po powrocie do kraju trafiło na oddziały chorób zakaźnych w szpitalach Guy's&St Thomas i Royal Free w Londynie. Pięciu chorych zdiagnozowano we Francji. Jeden zarażony pochorował się na wakacjach z rodziną na Majorce.

Superroznosiciel Steve Walsh odbywa obecnie kwarantannę w Guy's Hospital w Londynie. W wydanym oświadczeniu podziękował personelowi szpitala za opiekę i bliskim za wsparcie. Poinformował również, że gdy tylko dowiedział się, że w Singapurze miał kontakt z osobą, u której potwierdzono koronawirusa, od razu skontaktował się ze swoim lekarzem rodzinnym, NHS i Public Health England.

"Chociaż nie miałem objawów choroby, skierowano mnie do izolatki, a następnie zalecono mi kwarantannę domową. Po potwierdzeniu diagnozy wróciłem do izolatki, gdzie obecnie przebywam. Kwarantanną domową, na wszelki wypadek, objęto też moją rodzinę" - napisał mężczyzna w oświadczeniu, prosząc również o uszanowanie prywatności.

"Superroznosiciel" (z ang. super-spreader) to termin epidemiologiczny, określający osobę, która zaraziła patogenem niewspółmiernie więcej osób od innych. Najbardziej znanym superroznosicielem w historii była Mary Mallone, zwana "Tyfusową Mary", która w latach 1902-1909 w Nowy Jorku zaraziła ponad 50 osób durem brzusznym. W trakcie epidemii SARS w 2003 roku epidemiolodzy z Chin zdefiniowali "superroznosiciela" jako osobę, która zaraziła co najmniej osiem osób.

Aktualny bilans koronawirusa z Chin to niemal 1350 ofiar śmiertelnych i ponad 60 tys. zarażonych.

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje sytuację. Komunikaty dotyczące zagrożenia epidemiologicznego śledzić można TUTAJ>>

Źródło: bbc.com