Pierwszy przypadek PIMS-TS u dziecka w Polsce

17.07.2020
Aktualizacja: 17.07.2020 13:36
PIMS-TS w Polsce
fot. Shutterstock

PIMS-TS to powikłanie u dzieci po zakażeniu koronawirusem. O pierwszym przypadku w Polsce poinformował portal parenting.com.

PIMS-TS (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - Temporally Associated with SARS-CoV-2) to wieloukładowy zespół zapalny, pojawiający się u dzieci po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w USA. Mamy już pierwszy przypadek PIMS-TS w Polsce - donosi portal parenting.com.

PIMS-TS w Polsce

W połowie kwietnia 14-letni Staszek z rodziną przeszli zakażenie koronawirusem. U chłopca choroba przebiegła łagodnie, zaledwie przez półtora dnia miał gorączkę. Miesiąc później znów zaczął gorączkować. Temperatura sięgała 41 stopni Celsjusza. Szóstego dnia został skierowany przez sanepid do szpitala pediatrycznego.

Początkowo lekarze podejrzewali zapalenie wyrostka robaczkowego, ale USG nie wykazało zmian. Radiolog zwrócił jednak uwagę na stan zapalny jelita. "Do tego doszły wyniki badań krwi, które wykazały, że jest bardzo podwyższona troponina. Wykonano test na przeciwciała SARS-CoV-2 i kiedy potwierdzono, że Staszek przechodził zakażenie, to zaczęto podejrzewać, że może to być właśnie powikłanie po koronawirusie, czyli PIMS" - relacjonowała mama chłopca w rozmowie z dziennikarzami portalu parenting.com.

W szpitalu pacjent spędził trzy tygodnie. Bez powikłań został wypisany do domu.

Objawy PIMS-TS:

  • wysoka gorączka,
  • wysypka,
  • obrzęk dłoni i stóp.

Ponieważ objawy przypominają chorobę Kawasakiego, rzadką chorobę dziecięcą charakteryzującą się ostrym zapaleniem naczyń krwionośnych, początkowo lekarze myśleli, że to właśnie choroba Kawasakiego jest powikłaniem po zakażeniu koronawirusem. Z czasem wyodrębniono nowy zespół PIMS-TS.

W skrajnych przypadkach małym pacjentom grozi zapalenie mięśnia sercowego, a także niewydolność serca i niewydolność nerek.

To cię może zainteresować:

Źródło: parenting.com