Koronawirus: po raz ostatni wyszedł z domu, żeby zrobić zapasy [Film]

29.01.2020 10:59
Nagrał film tuż przed blokadą Wuhan
fot. ---

Nauczyciel angielskiego tuż przed wprowadzeniem blokady w Wuhan po raz ostani wyszedł z domu, żeby zrobić zrobić zapasy spożywcze. W drodze nagrał postapokaliptyczny film.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV. Trzy tygodnie później chińskie władze zarządziły blokadę miasta.

W ostatnich dniach przed wprowadzeniem blokady ludzie nerwowo próbowali wydostać się z Wuhan. Ceny żywności poszybowały w górę, sklepy zostały pozamykane, transport publiczny zamarł. W ostatniej chwili miasto opuściła m.in. grupa studentów z Polski.

Przebywający w Wuhan brytyjski nauczyciel Ben Kavanagh nagrał film dla Channel 4 z ostatnich zakupów spożywczych przed wprowadzeniem blokady.

Jak poinformował 29 stycznia w Radiu ZET wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, w ciągu najbliższych 2-3 dni zapadnie decyzja dotycząca szczegółów ewakuacji polskich obywateli z Wuhan. Do ewakuacji dojdzie na pewno, ale nadal trwają rozmowy na temat miejsca, w które Polacy zostaną przetransportowani. "Albo w inną część Chin, albo zostaną ewakuowani do Europy. W zależności od tego, jak porozumiemy się z państwami unijnymi, które z nami współpracują, i z Chinami" - mówił Beacie Lubeckiej w programie „Gość Radia ZET” wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Aktualny bilans sytuacji to ponad niemal 6 tys. zakażonych, ponad 130 zmarłych. Prawie 60 tys. osób podlega kwarantannie.

Komunikaty GIS dotyczące sytuacji epidemiologicznej znaleźć można TUTAJ>>