Latem koronawirus odpuści? Zaskakujące doniesienia z Białego Domu

27.04.2020 12:48
Koronawirus w lecie odpuści?
fot. Shutterstock

Jest nadzieja na ograniczenie aktywności koronawirusa w lecie - poinformował doradca naukowy Białego Domu na spotkaniu z dziennikarzami.

Nie tylko temperatura powietrza, ale i samo światło słoneczne może przyczynić się do ograniczenia aktywności koronawirusa latem - twierdzą naukowcy z Białego Domu, dając nadzieję na poprawę sytuacji epidemicznej na świecie.

William Bryan, doradca naukowy i technologiczny Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, na spotkaniu z dziennikarzami, udostępnił wyniki eksperymentu przeprowadzonego w National Biodefense Analysis and Countermeasures Center w Maryland. Wykazało ono, że okres półtrwania wirusa, czyli czas, w którym połowa jego cząsteczek traci zdolność do wywołania infekcji, na gładkiej powierzchni takiej jak klamki, wynosił 18 godzin w temperaturze 21-24 stopnie Celsjusza i wilgotności powietrza 20 procent. Gdy wilgotność powietrza podniesiono do 80 procent, okres półtrwania koronawirusa spadł do sześciu godzin, ale gdy dodano światło słoneczne, wyniósł... zaledwie dwie minuty.

Natomiast dla aerozolu, czyli cząsteczek koronawirusa zawieszonych w powietrzu, okres półtrwania koronawirusa w temperaturze 21-24 stopnie Celsjusza i wilgotności powietrza 20 procent wynosił godzinę, ale w świetle słonecznym spadał do półtorej minuty.

Nie od dziś wiadomo, że promienie UV uszkadzają materiał genetyczny wirusa i jego zdolność do replikacji, pytanie brzmi, czy naturalne warunki świetlne w lecie będą na tyle skuteczne jak w laboratorium.

Wyniki badania nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane, ale naukowcy z Białego Domu dają nadzieję na poprawę sytuacji, podkreślając jednocześnie, że zmniejszenie rozprzestrzeniania się nie oznacza, że patogen zostanie całkowicie wyeliminowany, a wytycznych dotyczących dystansowania społecznego nie można w pełni znieść.

Źródło: medicalxpress.com