Koronawirus: odmiany. SARS-CoV-2 ma co najmniej sześć szczepów

05.08.2020 16:40
Szczepy wirusa SARS-CoV-2
fot. Shuttertsock

Wirus SARS-CoV-2 ma wiele, bo co najmniej sześć różnych szczepów. Inne szczepy koronawirusa występują w Europie, a inne w Azji, z jeszcze innymi zmagają się ludzie w USA. Sprawdź, jaki szczep SARS-CoV-2 dominuje w na naszym kontynencie? Który szczep zapoczątkował panediemię?

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołał pandemię, posiada co najmniej sześć różnych szczepów, ale jak twierdzą autorzy publikacji z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, wirus ten rzadko mutuje.

Wyniki badań włoskich naukowców są optymistyczne. Koronawirus wykazuje niewielką zmienność, około siedmiu mutacji na próbkę. Dla porównania wirus grypy pospolitej charakteryzuje się ponad dwukrotnym współczynnikiem zmienności.

SARS-CoV-2: różne szczepy wirusa na świecie

Obecnie istnieje sześć różnych szczepów koronawirusa. Oryginalnym jest szczep L, który pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku. Pierwsza jego mutacja - szczep S - pojawiła się na początku 2020 roku, natomiast od połowy stycznia 2020 roku mamy dodatkowo do czynienia ze szczepami V i G. To właśnie szczep G jest obecnie najbardziej rozpowszechniony: zmutował do szczepów GR i GH.

- Szczep G oraz powiązane z nim szczepy GR i GH są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione i stanowią 74 proc. wszystkich analizowanych przez nas sekwencji genów - wyjaśnił dr Federico Giorgi, koordynator badań nad szczepami koronawirusa. - Są wynikiem czterech mutacji, z których dwie dotyczą polimerazy RNA i białka Spike wirusa, które najprawdopodobniej ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa - zaznaczył Giorgi.

Jeśli spojrzeć na mapę koronawirusa, widać wyraźnie, że szczepy G i GR występują najczęściej w Europie, w tym we Włoszech. Szczep GH natomiast we Włoszech praktycznie nie istnieje, podczas gdy we Francji i w Niemczech jest go stosunkowo dużo. Wydaje się to potwierdzać skuteczność metod powstrzymywania ekspansji wirusa, które zastosowano w ciągu ostatnich miesięcy.

W Ameryce Północnej najczęstszy jest szczep jest GH, a w Ameryce Południowej - szczep GR. W Azji, gdzie początkowo pojawił się szczep L, rozprzestrzenianie się szczepów G, GH i GR stale rośnie. Odmiany te dotarły tu dopiero na początku marca, czyli ponad miesiąc po ich rozprzestrzenianiu się po Europie.

W skali całego świata rośnie więc częstość występowania szczepów G, GH i GR. Szczep S można znaleźć tylko na niektórych obszarach: np. w USA i Hiszpanii. Szczepy L i V stopniowo zanikają.

Oprócz wymienionych sześciu głównych odmian koronawirusa, naukowcy zidentyfikowali kilka rzadkich mutacji, które w tej chwili nie są niepokojące, ale mimo to powinny być, ich zdaniem, monitorowane.

- Rzadkie mutacje genomowe stanowi± mniej niż 1 proc. wszystkich sekwencjonowanych genomów - potwierdza dr Giorgi. - Jednak je także należy zbadać i przeanalizować, aby móc zidentyfikować ich funkcje i monitorować rozprzestrzenianie się. Wszystkie kraje powinny przyczynić się do tego, udostępniając sobie nawzajem dane o sekwencjach genomu wirusa SARS-COV-2 - twierdzi badacz.

Źródło: PAP