Odkryto nanociało alpaki, które może zwalczać koronawirusa

04.09.2020 16:50
Nanociała alpaki neutralizują koronawirusa
fot. Shutterstock

Alpaka o imieniu Tyson znajduje się obecnie w centrum światowej uwagi. To właśnie z organizmu tego włochatego zwierzątka naukowcy wyizolowali nanociało, które skutecznie neutralizuje koronawirua SARS-CoV-2. 

Nie ustają prace nad odnalezieniem skutecznej formy leczenia zakażeń SARS-CoV-2 - wirusa, który wywołał pandemię. Świat obiegła informacja, że szwedzcy naukowcy wyizolowali przeciwciało, tzw. nanociało, które unieszkodliwia białko wirusa SARS-CoV-2 niezbędne mu do wnikania do komórek. Zdaniem badaczy przeciwciało to może posłużyć do opracowania skutecznej terapii.

Czym jest nanociało? To fragment przeciwciała, który może zachować pełną funkcjonalność całego przeciwciała. Nanociała mają kilka ważnych zalet, przede wszystkim są o 10 razy mniejsze niż przeciwciała, więc łatwiej penetrują komórki. Są też zwykle łatwiejsze w produkcji na dużą skalę.

Nanociało, którego odkrycie opisano w ''Nature Communications'' to małe przeciwciało atakujące białko spike, za pomocą którego koronawirus SARS-CoV-2 łączy się z receptorami ACE2 na komórkach i wnika do ich wnętrza.

Czy nanociała alpaki pomogą zwalczyć pandemię?

Nanociało, które może pomóc w zwalczaniu SARS-CoV-2 pochodzi od alpaki. Naukowcy wstrzyknęli alpace białko spike koronawirusa. Po 60 dniach we krwi zwierzęcia pojawiła się silna odpowiedź immunologiczna. Spośród różnych produkowanych przez limfocyty alpaki nanociał, badacze wyizolowali jedno (Ty), które skutecznie neutralizuje wirusa.

Nazwa nanociała ''Ty'' pochodzi od imienia alpaki - Tyson.

- Z pomocą mikroskopii krioelektronowej mogliśmy zobaczyć, jak nanociało przyłącza się do wirusowego białka spike na epitopie (fragment łączący się z przeciwciałem, przyp. red.), który wpasowuje się do receptora ACE2. Umożliwiło nam to strukturalne zrozumienie silnej neutralizującej aktywności - powiedział główny autor badania dr Leo Hanke.

Naukowcy rozpoczynają teraz fazę testów na zwierzętach, by sprawdzić neutralizujący potencjał terapeutyczny nanociała. 

Źródło: PAP