Znaleziono ludzkie przeciwciało, które zapobiega infekcji koronawirusem

06.05.2020 18:06
Ludzkie przeciwciała koronawirusa
fot. Shutterstock

Czy znaleziono metodę leczenia i zapobiegania zakażeniom koronawirusem i rozwojowi choroby COVID-19? Wszystko wskazuje na to, że naukowcy są na dobrej drodze. Zidentyfikowano ludzkie przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek wirusem.

Naukowcom z Uniwersytetu w Utrechcie, Erasmus Medical Center oraz z Harbour BioMed (HBM) udało się zidentyfikować ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek człowieka przez koronawirusa SARS-CoV-2. Odkrycie to może być wstępem do opracowania przeciwciał do leczenia, a nawet zapobiegania chorobie COVID-19.

Przeciwciała mogą pomóc w walce z koronawirusem

Profesor Berend-Jan Bosch, kierujący badaniami na Uniwersytecie w Utrechcie powiedział, że badania nad przeciwciałami opierają się na wcześniejszych pracach związanych z przeciwciałami skierowanymi przeciwko wirusowi SARS, ktory pojawił się w latach 2002-2003.

- Korzystając z tej kolekcji przeciwciał SARS-CoV, zidentyfikowaliśmy przeciwciało, które neutralizuje również zakażenie SARS-CoV-2 w hodowanych komórkach. Takie przeciwciało neutralizujące może potencjalnie zmienić przebieg zakażenia u zainfekowanego gospodarza, wspierać usuwanie wirusów lub chronić niezainfekowaną osobę narażoną na wirusa - opisuje prof. Bosch.

Zidentyfikowane przeciwciało wiąże się z domeną obecną w SARS-CoV, jak i w SARS-CoV-2, co może świadczyć o tym, że może ono potencjalnie łagodzić choroby powodowane przez pokrewne koronawirusy, nawet te, które pojawią się w przyszłości.

Co niezwykle ważne, odkryte przeciwciało jest ,,w pełni ludzkie'', co pozwala na znacznie szybszy rozwój badań i zminimalizowanie ewentualnych działań niepożądanych związanych z odpornością. Warto bowiem wiedzieć, że konwencjonalne przeciwciała terapeutyczne są najpierw opracowywane u innych gatunków, a następnie poddawane dodatkowej ,,humanizacji''. 

Wyniki badan zostały opublikowane w piśmie ,,Nature Communications''.

Źródło: PAP