Koronawirus: nowe zalecenia od WHO. Co się zmieni?

10.07.2020 16:29
Koronawirus: nowe zalecenia WHO
fot. Shutterstock

Powiększa się grupa naukowców, którzy twierdzą, że koronawirus może roznosić się drogą powietrzną w kroplach (aerozolu) mniejszych, niż do tej pory sądzono. Okazuje się, że nie tylko podczas kaszlu lub kichania, ale również podczas zwykłej rozmowy człowiek zakażony może zagrażać innym. W odpowiedzi na te doniesienia, WHO wydała nowe zalecenia.

Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała nowe zalecenia ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2 w związku możliwością transmisji powietrznej tego wirusa.

Niedawno pisaliśmy o tym, że według kilkuset naukowców z całego świata SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Specjaliści wzywali publicznie WHO do zajęcia stanowiska w tej sprawie, a Światowa Organizacja Zdrowia po przeanalizowaniu wyników badań uznała, że możliwość transmisji powietrznej koronawirusa jest realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi na całym świecie.

ZOBACZ: Koronawirus może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Co to oznacza?

Koronawirus: nowe zalecenia od WHO

WHO zwraca uwagę, że w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, takich jak restauracje i fitness kluby, drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole, zawierające koronawirusy. Zakażona osoba może je transmitować na zewnątrz podczas rozmowy, śpiewania lub wysiłku fizycznego. Nie musi wtedy kaszleć lub kichać.

Do tej pory myślano, że koronawirusy mogą być roznoszone drogą kropelkową przez krople większych rozmiarów - przekraczające 5 mikronów (ludzki włos w przekroju ma od 60 do 120 mikronów) i uwalniane przez zakażone osoby podczas kaszlu lub kichania. Teraz jednak specjaliści mówią o aerozolach jeszcze mniejszych, nieprzekraczających 5 mikronów. Przypuszcza się, że mogą się one wydobywać z organizmu zakażonej osoby nawet podczas wydechu, a później utrzymywać w powietrzu przez wiele godzin. Stanowią zatem szczególne zagrożenie w zamkniętych pomieszczeniach, w których znajduje się wiele osób - zwłaszcza, gdy nie używa się masek ochronnych.

Jakie są zalecenia WHO? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by - na ile to możliwe - unikać miejsc zatłoczonych i wietrzyć pomieszczenia zamknięte. Należy też używać masek ochronnych, szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniego dystansu wobec innych osób.

Czy nowe wytyczne zmienią coś w dotychczasowych ustaleniach? W wielu krajach wciąż obowiązują restrykcje związane z noszeniem masek w miejscach publicznych, ale tego typu obostrzenia nie obowiązują na siłowniach, czy na przykład w kinach. Pojawiające się raz na jakiś czas doniesienia o odkryciu nowych skupisk zakażeń koronawirusem, mogą być efektem transmisji powietrznej tego patogenu (choć wymagane są dokładniejsze badania). WHO zaleca więc, by przywiązywać większą wagę do zasad bezpieczeństwa.

Źródło: PAP