Koronawirus na fermie norek. Czy przenoszą infekcję na ludzi?

21.08.2020 10:11
Koronawirus na fermie norek
fot. Shutterstock

Koronawirus może rozprzestrzeniać się na fermach norek. W kolejnej hodowli odkryto zarażone zwierzęta.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych potwierdził, że na dwóch fermach futrzarskich w Utah padły norki zarażone koronawirusem SARS-CoV-2. Czy jest zagrożenie dla ludzi?

Koronawirus u zwierząt

Hodowcy zwrócili uwagę na gwałtowny wzrost śmiertelności wśród norek na początku sierpnia. Nietypową sytuację zgłosili do Departamentu Zdrowia i Rolnictwa. Martwe zwierzęta trafiły do patologa weterynaryjnego, który potwierdził zakażenie koronawirusem.

Pierwsze przypadki koronawirusa u norek odnotowano w Europie wiosną tego roku. Pod koniec maja naukowcy z Holandii znaleźli dowody na to, że norki przeniosły koronawirusa na co najmniej dwóch pracowników fermy.

- Mając dowody na przenoszenie się norek hodowlanych na człowieka, powinniśmy się martwić możliwością przeniesienia zakażenia na nas przez udomowione zwierzęta - powiedział przedstawicielowi AP Richard Ostfeld, ekolog z Instytutu Badań nad Ekosystemami Cary.

Czy zwierzęta mogą przenosić koronawirusa?

Światowa Organizacja Zdrowia uważnie przygląda się tej kwestii. "W kilku przypadkach norki zarażone przez ludzi przenosiły wirusa na inne osoby. Są to pierwsze zgłoszone przypadki przenoszenia wirusa ze zwierząt na człowieka" - czytamy na stronie WHO.

Choć nie ma dowodów na to, żeby inne zwierzęta niż norki przenosiły koronawirusa na ludzi, WHO "zaleca, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami".

Źródło: smithsonianmag.com, who.int