Banknoty mogą roznosić koronawirusa. WHO poleca płacić zbliżeniowo

05.03.2020 11:19
Koronawirus może być na banknotach
fot. Shutterstock

WHO zaleca, by w miarę możliwości zrezygnować z płacenia banknotami i płacić zbliżeniowo kartą lub telefonem. Według Światowej Organizacji Zdrowia banknoty mogą być siedliskiem koronawirusa i mogą go rozpowszechniać poprzez częstą zmianę właścicieli. Dlatego lepiej płacić zbliżeniowo nie podając nikomu do ręki karty. 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by, zamiast banknotów korzystać, jeśli to możliwe, z płatności zbliżeniowych. Dlaczego? Ponieważ za pomocą banknotów, które przechodzą ,,z rąk do rąk'' może rozprzestrzeniać się nowy koronawirus.

Karta lub telefon zamiast banknotów

WHO poleca, by myć ręce po każdorazowym dotknięciu banknotów, ponieważ zakaźny koronawirus nCoV-2019 może znajdować się na ich powierzchni nawet przez kilka dni.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ludzie powinni w miarę możliwości korzystać z płatności zbliżeniowych kartą lub telefonem.

W ubiegłym miesiącu banki w Chinach i Korei rozpoczęły dezynfekcję banknotów w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2 . Do dezynfekcji i sterylizacji banknotów używa się światła ultrafioletowego i wysokiej temperatury. Następnie gotówka jest zapieczętowana i przechowywana przez 14 dni przed ponownym wprowadzeniem do obiegu - powiedział przedstawiciel Bank Centralny Chin na konferencji prasowej.

Warto wiedzieć, że banknoty, to przedmioty, z którymi ma styczność bardzo duża grupa ludzi, dlatego mogą przenosić bakterie i wirusy. To samo jednak dotyczy takich powierzchni jak klamki, poręcze, uchwyty w miejscach publicznych. Dlatego ręce trzeba myć często, nie tylko po kontakcie z banknotami, ale po dotykaniu wspólnych powierzchni i przedmiotów, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem.

Źródło: telegraph.co.uk