Zamknij

SARS-CoV-2 może przetrwać na niektórych powierzchniach przez 28 dni

12.10.2020 10:34

Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na często używanych powierzchniach/przedmiotach znacznie dłużej, niż wcześniej zakładano. Naukowcy przeprowadzili ważny eksperyment, który ujawnił, że SARS-CoV-2 pozostaje m.in. na szklanych ekranach telefonów prawie przez miesiąc.

Koronawirus na powierzchniach
fot. Shutterstock

Australijscy naukowcy opublikowali wyniki badania, które wskazują, że koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, może utrzymywać się na powierzchniach takich jak szkło i banknoty nawet przez 28 dni. To znacznie dłużej, niż zakładano do tej pory.

Wyniki badań zostały opublikowane w ''Virology Journal''.

Naukowcy wskazują, że ludzie powinny przykładać większą uwagę do tego, czego dotykają. Noszenie rękawiczek ochronnych podczas dotykania ''obcych'' powierzchni oraz częste mycie i odkażanie rąk to zdaniem naukowców, oprócz zakrywania ust i nosa, podstawa ochrony przed koronawirusem.

Koronawirus na szklanych ekranach telefonów

Naukowcy pobrali SARS-CoV-2 i zawiesili go w roztworze naśladującym ludzki śluz. Następnie badacze pozostawili śluz do wyschnięcia na banknotach, stali nierdzewnej, szkle, winylu, bawełnie, polimerze i papierze w trzech różnych temperaturach 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza bez narażenia na działanie światła słonecznego.

Próbki wysuszonego śluzu pobrano godzinę po rozpoczęciu eksperymentu, a następnie 1, 3, 7, 14, 21 i 28 dni po jego rozpoczęciu.

Zespół odkrył, że wirus pozostał na powierzchniach przez wiele dni - można go było wykryć po 28 dniach na większości powierzchni znajdujących się w temperaturze 20°C - jedynym wyjątkiem była bawełna, która po siedmiu dniach znajdowała się poniżej granicy wykrywalności.

- W temperaturze 20°C, która jest zbliżona do temperatury pokojowej, odkryliśmy, że wirus był niezwykle wytrzymały, przeżywając 28 dni na gładkich powierzchniach, takich jak szkło na ekranach telefonów komórkowych i banknoty - powiedział jeden z badaczy CSIRO, Debbie Eagles.

Jednak w wyższych temperaturach wirus nie przeżył tak długo. W temperaturze od 30°C do 40°C na szkle, winylu, papierze i stali nierdzewnej koronawirus pozostawał od 3 do 21 dni.

Naukowcy trzymali wszystkie próbki w ciemności, aby spróbować ograniczyć wpływ światła UV - co oznacza, że odkrycia te mogą nie sprawdzić się w rzeczywistych warunkach.

Badanie to wskazuje, że koronawirus może pozostawać na powierzchniach znacznie dłużej niż kilka-kilkanaście godzin, ale zdaniem wielu ekspertów nie powinno wzbudzać niepotrzebnego strachu. 

Ron Eccles, badacz z Uniwersytetu w Cardiff, powiedział BBC, że brak prawdziwego śluzu był błędem, ponieważ prawdziwy śluz zawiera enzymy, które wcześniej zneutralizowałyby wirusa.

Źródło: virologyj.biomedcentral.com