Zamknij

Koronawirus może przenosić się na płód. Tak wygląda poród w strefie zero [Film]

05.02.2020 10:05
Poród w Wuhan
fot. Shutterstock

Koronawirus może przenosić się na płód - sugerują chińscy lekarze, choć podkreślają, że sprawa wymaga potwierdzenia. Zobacz, jak wygląda poród w strefie zero.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami koronawirus 2019-nCoV może przenosić się z matki na płód, choć sprawa wymaga potwierdzenia. Lekarze z Wuhan poinformowali, że u jednego z dzieci, które urodziły się w strefie zero, 30 godzin po porodzie wykryto koronawirusa. U noworodka zaobserwowano spłycenie oddechu. Badanie RTG klatki piersiowej wykazało zapalenie płuc.

Lekarze z Wuhan podkreślają, że to pierwszy taki przypadek. Wcześniej zdarzały się już porody kobiet zainfekowanych wirusem 2019-nCoV, choć nie stwierdzono zakażenia urodzonych przez nie dzieci. Wszystkie te noworodki są pod obserwacją.

Jak wygląda poród w strefie zero zobaczyć można tutaj:

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirusy to grupa wirusów odpowiedzialnych za infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

W latach 2002-2003 SARS zabił niemal 800 osób na całym świecie.

Aktualny bilans to niemal 25 tys. chorych i prawie 500 ofiar śmiertelnych. 30 stycznia 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła międzynarodowy alert.

Źródło: Youtube The Star Online, sogc.org, PAP