Już 20 mln ludzi na świecie jest zakażonych koronawirusem

11.08.2020 09:55
Koronawirus na świecie
fot. Shutterstock

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła już 20 milionów - podaje agencja prasowa Reuters. Eksperci przekonują: koronawirus to nie grypa, rozprzestrzenia się szybko w krótkim czasie, a bilans ofiar śmiertelnych jest wyższy, niż w przypadku grypy. Sprawdź, w których krajach sytuacja jest najgorsza.

Pandemia koronawirusa dotknęła cztery razy więcej osób niż ciężka sezonowa grypa - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według obliczeń Reutera zakażonych jest już 20 milionów ludzi na świecie, a to wcale nie koniec, liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wciąż rośnie.

Bilans ofiar śmiertelnych COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa wynosi ponad 728 tys. na całym świecie. Jest to wskaźnik wyższy niż roczna liczba ofiar grypy, nawet gdy jest ona szczególnie śmiertelna

Tempo rozprzestrzeniania się pandemii przyspiesza

Według danych rządowych zebranych przez agencję Reuters, tempo rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa wcale nie zwalnia, wręcz przyspiesza.

Minęło prawie sześć miesięcy od pierwszych przypadków koronawirusa w mieście Wuhan w Chinach na początku stycznia do potwierdzenia 10 mln przypadków zakażenia na świecie. W ciągu zaledwie 43 dni liczba zdiagnozowanych infekcji sięgnęła następnie 20 mln.

Eksperci uważają jednak, że zarówno liczba zakażeń, jak i bilans ofiar śmiertelnych są niedoszacowane, zwłaszcza w krajach, w których nie ma możliwości przeprowadzania testów na szeroką skalę. Zatem zakażonych ludzi może być dużo więcej. 

Za ponad połowę wszystkich zdiagnozowanych na świecie infekcji SARS-CoV-2 opowiadają USA, Brazylia i Indie. W USA zdiagnozowano około 5 mln przypadków koronawirusa, w Brazylii - ok. 3 mln, a w Indiach - blisko 2 mln.

W Polsce, według danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, zakażonych jest już ponad 52 tys. osób. Z powodu COVID-19 zmarło 1809 osób.

Źródło: PAP