Koronawirus: jak poszczególne kraje wprowadzały restrykcje

03.09.2020
Aktualizacja: 03.09.2020 10:47
Koronawirus mapa
fot. Shutterstock

W ocenie skuteczności rozwiązań w walce z koronawirusem ma pomóc naukowa baza z informacjami o podejmowanych interwencjach. W zestawieniu uwzględniono dane aż z 50 krajów.

Międzynarodowy zespół badaczy, złożony również z naukowców z Polski, stworzył bazę wiedzy o interwencjach podejmowanych w walce z koronawirusem. W nowej bazie znaleźć można informacje, kiedy poszczególne kraje wprowadzały lockdown, jak zdejmowano kolejne restrykcje oraz na jakie działania przeznaczono najwięcej środków.

Koronawirus - jakie rozwiązania się sprawdziły?

W zestawieniu uwzględniono dane na temat liczby przeprowadzanych testów oraz przyrostu zakażeń. Dowiedzieć się można także, jak wyglądało śledzenie kontaktów oraz jakie zalecenia sanitarne wdrożono. Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie Scientific Data.

Kierowniczką projektu jest Amélie Desvars-Larrive z Complexity Science Hub Vienna. W tworzeniu bazy wzięli też udział naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

- Baza ma służyć do porównywania strategii różnych rządów w walce z koronawirusem; zastanowienia się, co działało, a co nie, i w którym momencie - podsumowała współautorka projektu, dr Joanna Grzymała-Moszczyńska z UJ.

Serwis jest na bieżąco aktualizowany. Znaleźć go można tutaj: http://covid19-interventions.com/

Źródło: PAP