Chcesz zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Wietrz mieszkanie

01.06.2020 15:45
Koronawirus a wietrzenie pomieszczeń
fot. Shutterstock

Chcesz zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Wietrz pomieszczenia. Brzmi to banalnie, ale naukowcy przekonują, że to brak odpowiedniej wentylacji w zamkniętych pomieszczeniach może być jednym z czynników zwiększających ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.

Naukowcy z University of Surrey i z Queensland University and Technology przekonują, że brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, zarówno w domu, jak i w pracy, zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 

Wirus utrzymuje się w powietrzu

Zdaniem badaczy ludzie, kichając lub kaszląc, wyrzucają kropelki wody zawierające sól, materię organiczną oraz mierzące mniej niż 100 nm wirusy. Woda z kropel wyparowuje i cząsteczki aerozolu stają się na tyle lekkie, że unoszą się w powietrzu przez długi czas. Dlatego, gdy pomieszczenie nie jest regularnie wietrzone, stężenie wirusowych cząstek rośnie, a to z kolei podnosi ryzyko infekcji. 

- W czasie ostatnich miesięcy, życie z kryzysem wywołanym przez COVID-19 było bezprecedensowe. Musimy jednak wykorzystać tę globalną tragedię jako okazję do lepszego przygotowania się na przyszłe zagrożenia - mówi prof. Prashant Kumar, główny autor pracy opublikowanej w piśmie City and Environment Interactions.

Profesor Kumar dodaje, że ulepszona wentylacja wnętrz to ważny krok, który można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Może to również pomóc ograniczyć ładunek wirusów w miejscach, w których zwykle przebywa duża liczba ludzi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl