Badania: umiera nawet 13 proc. pacjentów onkologicznych z COVID-19

01.06.2020 17:12
Chorzy na raka częściej umierają na COVID-19
fot. Shutterstock

Koronawirus jest przyczyną śmierci nawet 13 proc. chorych na raka, którzy ulegają zakażeniu SARS-CoV-2 - sugerują amerykańskie badania. Okazuje się, że infekcja może być nawet dwa razy groźniejsza dla pacjentów onkologicznych niż u osób bez raka. 

Dwa badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet dowodzą, że w przypadku chorych na raka istnieje podwójne ryzyko śmierci w ciągu miesiąca po zakażeniu koronawirusem.

To największe badania dotyczące osób chorych na raka i zakażonych SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kanadzie.

Chorzy na raka z podwójnym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19

W jednym badaniu połowa z 928 chorych na raka i po przechorowanej chorobie nowotworowej z COVID-19 była hospitalizowana, a 13 proc. osób z tej grupy niestety zmarło. To znacznie więcej niż wskazują oficjalne statystyki dla populacji ogólnej.

Drugie badanie opublikowane w Lancet przez badaczy z Anglii z udziałem 800 pacjentów z różnymi typami raka i COVID-19 wykazało jeszcze wyższą śmiertelność - 28 procent. Ryzyko śmierci rosło wraz z wiekiem i innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi.

Prawie połowa pacjentów biorących udział w badaniu rozpoczęła leczenie raka dopiero po zdiagnozowaniu COVID-19, inni byli w trakcie leczenia, a niektórzy ukończyli leczenie wcześniej i byli pod obserwacją ze względu na raka w przeszłości. Jeden z naukowców wyjaśnił, że konieczne było objęcie badaniem wszystkich tych grup, ponieważ nie tylko choroba nowotworowa, ale także samo leczenie raka może wpływać na organizm lub układ odpornościowy przez lata po ukończeniu leczenia, co z kolei może przyczyniać się do cięższego zachorowania na COVID-19.

Z badań wynika również, to mężczyźni chorzy na raka częściej stawali się ofiarami koronawirusa. Spośród badanych zmarło 17 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet. Badacze sądzą, że wynika to z faktu, iż najczęstszym rodzajem nowotworu w tej grupie był rak piersi, a kobiety chorujące na nowotwór piersi są zwykle młodsze i mają mniej dodatkowych problemów zdrowotnych w porównaniu z wieloma nowotworami obserwowanymi u mężczyzn, którzy są zwykle diagnozowani w późniejszym wieku. 

Źródło: badania opublikowano w czasopiśmie The Lancet