Koronawirus: czy kierowca autobusu może włączyć klimatyzację?

19.06.2020
Aktualizacja: 19.06.2020 09:28
Koronawirus: czy kierowca autobusu może włączyć klimatyzację?
fot. Marek M. Berezowski/REPORTER

Urządzenia chłodzące montowane w autobusach i tramwajach działają bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji, więc nie ma przeciwwskazań do ich uruchomienia - zapewnia GIS. Klimatyzacja może jednak działać pod pewnymi warunkami.

Uruchomienie klimatyzacji w trakcie pandemii koronawirusa może rodzić obawy, czy w ten sposób wirus nie jest rozsiewany wewnątrz pojazdu. Urządzenia chłodzące montowane w autobusach i tramwajach działają bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji, więc nie ma przeciwwskazań do ich uruchomienia - zapewnia GIS, powołując się na opinię Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Rzecznik prasowy GIS, Jan Bondar, w rozmowie z PAP zaakcentował trzy kwestie:

  • przed rozpoczęciem użytkowania systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne powinny podlegać przeglądom oraz wymianie elementów filtracyjnych i dezynfekcji; 
  • w zależności od stosowanego systemu spółki transportowe powinny podejmować decyzje po analizie ryzyka i aktualnej sytuacji epidemicznej;
  • ważne jest zachęcenie pasażerów do przestrzegania obowiązującego prawa, w tym noszenia maseczek i utrzymania dystansu społecznego. 

Sanepid zaznacza, że szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymywanie częstotliwości kontroli czystości elementów instalacji i parametrów pracy, także prac serwisowych obejmujących wymianę i czyszczenie filtrów.

Rzecznik prasowy GIS zaznacza, że jeśli stosowane jest powietrze z cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, to powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji cząstek o określonej wielkości. Jednak - jak wskazało NIZP-PZH - stosowanie tego typu systemów jest niepożądane i dopuszczalne tylko w przypadku braku innych rozwiązań technicznych i ograniczone do niezbędnego minimum.

Źródło: PAP