Koronawirus - czy istnieje? Konsultant ds. epidemiologii wyjaśnia niedowiarkom

05.06.2020
Aktualizacja: 05.06.2020 14:53
Koronawirus - czy istnieje? Konsultant ds. epidemiologii wyjaśnia niedowiarkom
fot. Mateusz Grochocki/East News

Wierzących w teorie spiskowe na temat epidemii koronawirusa zapraszam na wolontariat - mówiła w Radiu ZET dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- Na co dzień rzeczywiście nie spotykamy osób, które czują się źle z powodu koronawirusa - mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii w Radiu ZET. - Są to osoby, które przechodzą koronawirusa bezobjawowo, skąpoobjawowo albo nie chorują, bo były dobrze chronione - wyjaśniła.

Ekspert kilkakrotnie podczas audycji Justyny Dżbik "W waszej sprawie" powtórzyła, że bezobjawowo lub skąpoobjawowo zakażenie przechodzi nawet 75 procent osób, dlatego też na próżno szukać chorych na ulicach.

Na pytanie słuchacza, co takiego wyjątkowego jest w tym wirusie, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz odpowiedziała bez wahania: "U osób podatnych, obciążonych dodatkowymi chorobami współistniejącymi lub z zupełnie innych powodów, związanych ze statusem układu immunologicznego, kontakt z tym wirusem może spowodować w bardzo krótkim czasie niewydolność oddechowo-krążeniową i doprowadzić do zgonu".

Zapytana wprost, czy koronawirus istnieje, odparła: "Wszystkich wierzących w teorie spiskowe na temat epidemii koronawirusa zapraszam jako wolontariuszy do szpitali albo do DPS, gdzie koronawirus zbiera żniwo. Niech popracują przez tydzień i zobaczymy, jakie będą mieli opinie" - powiedziała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu