Zamknij

Koronawirus był we Włoszech już w grudniu. Są na to mocne dowody

18.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:57

Koronawirus SARS-CoV-2 trafił do Europy znacznie wcześniej niż przypuszczaliśmy - we Włoszech był już grudniu 2019 r. Włoscy naukowcy mają na to bardzo mocne dowody.

Koronawirus w wodach ściekowych
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 był w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie już w grudniu 2019 r., czyli znacznie wcześniej niż to formalnie ustalano. Oficjalnie początek pandemii we Włoszech określa się na koniec lutego 2020 r., czyli wtedy gdy oficjalnie, w badaniu potwierdzono pierwszy przypadek osoby zarażonej tym patogenem. 

O odkryciu tego patogenu w wodach ściekowych poinformował włoski Instytut Zdrowia. W obu miastach przebadano 40 próbek wód ściekowych zebranych od października 2019 r. do lutego 2020 r., czyli sprzed oficjalnego wybuchu epidemii, a także 24 próbki pobrane na przełomie 2018 i 2019 r.

Te ustalenia pomogą ustalić, kiedy faktycznie koronawirus SARS-CoV-2 zaczął krążyć we Włoszech. O tym, że pojawił się wcześniej niż przypuszczano, świadczą głównie doniesienia z domów opieki dla osób starszych na północy tego kraju, gdzie już kilka tygodni wcześniej zmarło wiele osób na chorobę, której objawy przypominały grypę. Uznawano, że śmierć tych osób jest powikłaniem pogrypowym. Wtedy nie prowadzono jeszcze badań na obecność SARS-CoV-2. 

loader

Źródło: PAP