Koronawirus a inne przyczyny zgonów na świecie. Ile osób zmarło na COVID-19?

25.06.2020 14:42
Przyczyny zgonów na świecie
fot. Shutterstock

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. Drugą najczęstszą przyczyną są nowotwory. Ile osób zmarło na COVID-19? Łącznie od początku 2020 roku na chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2 zmarło już prawie pół miliona osób, a jeszcze nie uporaliśmy się z pandemią.

Szacuje się, że rocznie umiera na świecie ok. 50 mln ludzi. W 2017 roku (ostatni rok, dla którego istnieją szczegółowe dane) zmarło na świecie 56 milionów osób. Co spowodowało ich śmierć? Głównie choroby sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu, a także nowotwory. 

COVID-19 a inne przyczyny zgonów na świecie

Przyczyny śmierci różnią się w poszczególnych krajach: choroby niezakaźne dominują w krajach bogatych, gdzie ludzie umierają głównie na tzw. choroby cywilizacyjne, podczas gdy choroby zakaźne pozostają przyczyną zgonów ludzi z krajów biedniejszych o niższym stopniu rozwoju.

Choroby sercowo-naczyniowe zabrały w 2017 r. aż 18 mln istnień ludzkich. Nowotwory były przyczyną 10 mln zgonów. Łącznie 73 proc. ludzi na świecie umarło na choroby niezakaźne. 

Statystyki zgonów na świecie powiększają także ofiary wypadków drogowych. W tego typu wypadkach ginie ok. 1,2 mln ludzi rocznie.

Różne rodzaje demencji, w tym choroba Parkinsona, zabierają łącznie około 2,5 mln istnień rocznie. Natomiast z powodu AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru oporności umarło w 2017 r. prawie 1 mln osób. 

Jak podaje Global Peace Index (dane za 2019 r.), chociaż ataki terrorystyczne cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, to liczba ofiar terroryzmu spadła czwarty raz z rzędu, o 75 proc. do około 8 tys. W najgorszym pod względem ataków terrorystycznych 2015 roku zanotowano 33,5 tys. zgonów.

Co z COVID-19? W 2020 r. (od stycznia) w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmarło na świecie już prawie 500 tys. osób, jak wynika z danych aktualizowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore, choć można założyć, że są to dane niedoszacowane, co wynika na przykład z różnic w liczbie zgonów podawanych przez różne instytucje na świecie.

Jak to się ma do średniej rocznej liczby zgonów ludzi na świecie? To mniej więcej jedna setna liczby zgonów, które każdego roku notuje się na świecie. Z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że śmiertelność z powodu COVID-19 wynosi obecnie 5,15 proc. na całym świecie.

W statystykach nie uwzględnia się jednak ofiar, w przypadku których koronawirus był pośrednią przyczyną śmierci. UNICEF poinformował, że pandemia koronawirusa odcięła wiele państw od niezbędnych dawek szczepionek, które umożliwiają zwalczanie chorób, takich jak odra, błonica czy choroba Heinego-Medina. W wielu miejscach z powodu pandemii pogłębia się również głód i kryzys społeczny, które przyczyniają się do większej śmiertelności ludzi.

Źródło: euractiv.pl, ourworldindata.org