Zamknij

Koronawirus: WHO ogłasza międzynarodowy alert

30.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:29
Koronawirus alert
fot. Shutterstock

Rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – ogłosiła w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

O decyzji poinformował szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus, po zakończeniu spotkania komitetu kryzysowego organizacji.

– Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej – powiedział Ghebreyesus.

Ogłoszenie międzynarodowego alertu ma ułatwić koordynację działań w walce z tym wirusem i wywoływaną przez niego chorobą, m.in. chodzi o politykę informowania o nowych przypadkach zakażenia. 

Dotąd Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym tylko pięć razy (dotyczyło to świńskiej grypy, polio, wirusa Ziki i dwa razy wirusa eboli w Afryce).

Szef WHO kilkakrotnie podkreślał, że ogłoszenie alertu nie jest wotum nieufności wobec Chin, bo – zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa – władze tego kraju szybko podjęły właściwe działania w celu opanowania wybuchu epidemii. Alert ma pomóc innym krajom mniej zdolnym do radzenia sobie z wirusem. Teraz będą mogły prosić o pomoc międzynarodowe instytucje. 

W świetle Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO (IHR – International Health Regulation), wystąpienie niektórych zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowia publicznego, mających zasięg międzynarodowy, można określić jako "zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym" (PHEIC – Public Health Emergency of International Concern). Termin ten został zdefiniowany w IHR jako wydarzenie nadzwyczajne, stanowiące zagrożenie w związku z międzynarodowym rozprzestrzenianiem się chorób, potencjalnie wymagające skoordynowanej międzynarodowej reakcji.

GIS przypomina, że odpowiedzialność za ustalenie, czy dane wydarzenie należy do tej kategorii, spoczywa na Dyrektorze Generalnym WHO i wymaga zwołania komitetu ekspertów – Komitetu Nadzwyczajnego IHR. Komitet ten doradza Dyrektorowi Generalnemu w sprawie zalecanych środków, które należy ogłaszać w sytuacjach nadzwyczajnych, zwanych zaleceniami tymczasowymi.

Tymczasowe zalecenia obejmują środki zaradcze, które mają zostać wdrożone przez państwo, którego PHEIC dotyczy lub przez inne kraje, w celu zapobiegania lub ograniczenia międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby powodującej zagrożenie i uniknięcia niepotrzebnej ingerencji (o ile to możliwe) w pasażerski i towarowy ruch międzynarodowy.

Szef WHO powiedział również, że organizacja jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Jego zdaniem nie ma powodów, aby zawieszać loty, zamykać granice. Wyraził przekonanie, że środki, które Chiny podejmują są wystarczające, by „odwrócić trend”. Jego zdaniem, zebrane dowody wskazują, że ograniczenie przemieszczania się ludzi i towarów w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego „może być nieskuteczne, może mieć negatywny wpływ na gospodarki krajów dotkniętych sytuacjami kryzysowymi i może odwracać uwagę od innych interwencji”. Dodał jednak, że „w pewnych szczególnych okolicznościach środki ograniczające przepływ osób mogą okazać się tymczasowo przydatne”.

W ostatnich dniach najważniejsze linie lotnicze, w tym Air France, British Airways i Lufthansa, zawiesiły lub ograniczyły loty do Chin. 

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach, np. u osób z obniżoną odpornością, bywa śmiertelne.

Wirusem zarażonych jest już prawie 25 000 osób (większość chorych jest w Chinach), a zmarło prawie 500. 

Źródło: PAP/ AFP