Koronawirus SARS-CoV-2 pozostaje na skórze dłoni do 9 godzin

08.10.2020 19:24
Koronawirus SARS-CoV-2 pozostaje na skórze dłoni do 9 godzin
fot. Shutterstock

Nie myjesz dłoni? Aktywny i gotowy do namnażania się koronawirus SARS-CoV-2 może pozostawać na twoich dłoniach nawet do 9 godzin. Do takich wniosków doszli naukowcy z Akademii Medycznej w Kioto (Japonia).

Japońscy badacze postanowili sprawdzić, jak długo koronawirus może pozostawać na skórze dłoni i być aktywnym. W tym celu badali skórę dłoni osób zmarłych na COVID-19, w pierwszej dobie po ich śmierci. Obecność koronawirusa u niektórych zmarłych potwierdzono nawet po 9 godzinach od ich śmierci. Patogen ten wykazywał aktywność i nadal miał potencjał do zarażania.

To ważne odkrycie, bo – jak podkreślają naukowcy – okazuje się, że koronawirus może pozostawać na dłoniach znacznie dłużej niż inne patogeny, np. wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal 2 godziny.

–  Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę i częste mycie dłoni – napisali autorzy badania w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases. I dodają, by pamiętać również o dezynfekcji dłoni, płynami zawierającymi 80 proc. alkoholu.

Źródło: PAP/  Clinical Infectious Diseases