Zamknij

Nie będzie czwartej fali COVID-19? Prof. Gut: "wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala"

02.07.2021 15:15

"Liczba zakażeń i liczba zgonów stale spada, ale już dziś obawiamy się czy jesienią nastąpi wzrost zachorowań. O fali możemy mówić przy ponad 20 tys. zakażeń dziennie, a tak dużego wzrostu nie przewiduję" - powiedział prof. Gut. Jak dodał, "wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala".

Koronawirus. Nie będzie czwartej fali COVID-19? "Wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala"
fot. SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (2 lipca) o 96 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 21 osób z COVID-19. Mimo że liczby te stale spadają, to wiele osób zastanawia się, czy i kiedy można spodziewać się czwartej fali pandemii. 

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział PAP, że nie przewiduje kolejnej dużej fali wzrostu zachorowań na COVID-19. Zaznaczył jednocześnie, że kiedy dokładnie przyjdzie kolejna fala zależy wyłącznie od ludzi i ich zachowania.

"Jedni przewidują, że najwięcej nieodpowiedzialnych zachowań jest w wakacje, drudzy przewidują, że po powrocie z wakacji, kiedy będą spotykać się i dzielić wspomnieniami" - powiedział.

Jak wskazał także, im więcej zaszczepionych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wzrost jesienią będzie duży. "Na razie mamy uodpornioną jedną trzecią populacji, do tego dochodzą ci, którzy przechorowali, czyli mniej więcej zbliżamy się do połowy. Przy takim rozrzedzeniu fala będzie na pewno znacznie mniejsza" - dodał.

"Szczepienia chronią przed nowymi mutacjami koronawirusa"

Ekspert odniósł się również do kwestii nowych wariantów koronawirusa. Jak przekazał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w Polsce obecnie jest 106 potwierdzonych przypadków wariantu Delta, a także 12 potwierdzonych przypadków Delta Plus.

"Szczepienia dostępnymi na rynku preparatami skutecznie chronią przed pojawiającymi się nowymi mutacjami koronawirusa, w tym wariantem Delta" - powiedział wirusolog. Przypomniał, że uodpornienie mamy już po przyjęciu jednej dawki szczepionki, która chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a druga dawka chroni przed zachorowaniem.

Dodał, że Pfizer i AstraZeneca nie różnią się praktycznie skutecznością, działają na podobnych zasadach, mają ten sam aparat wykonawczy. Jego zdaniem, najlepszym wskaźnikiem, że szczepienia działają również na wariant Delta, jest spadek zachorowań w Indiach, gdzie za zakażenia odpowiada właśnie ten wariant.

Prof. Gut wskazał, że "odporność zbiorową możemy osiągnąć przez szczepienia lub przechorowanie, ale wtedy ceną są zgony, bo jak wskazują badania ok. 3 proc. zakażonych na COVID-19 umiera".

Dodał, że "przewiduje się, że we wrześniu na COVID-19 zachorują głównie dzieci, bo w tej grupie wiekowej uodparnianie jest na stosunkowo niskim poziomie, gdyż szczepionki podawane są dopiero od 12 roku życia". Dodał, że "również zainteresowanie szczepieniami w tej grupie nie jest duże, więc można przewidywać, że wirus będzie się szerzył".

loader

RadioZET.pl/PAP(Monika Witkowska)