Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców czuwających przy dzieciach

Monika Piorun
05.04.2018 18:34
Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców czuwających przy dzieciach
fot. East News/Laurent Gabai

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zmiany legislacyjne mają uniemożliwić placówkom pobieranie opłat od rodziców lub opiekunów za czuwanie przy łóżku chorych dzieci. Dotąd trzeba było za to zapłacić nawet do kilkunastu złotych za dobę.

O zniesienie opłat naliczanych dorosłym za możliwość pobytu na oddziale, na którym są leczone ich dzieci, organizacje pacjentów walczyły od lat. W lutym 2017 roku z prośbą o zaniechanie tego procederu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Zdaniem rzecznika niektóre szpitale nie tylko zawyżały kwoty pobierane od rodziców, żądając opłat w wysokości niewspółmiernej do poniesionych kosztów (od kilku do kilkunastu zł za noc), ale także utrudniały powrót do zdrowia małych pacjentów, wpływając na ich komfort leczenia. Bez świadomości, że czuwa nad nimi ktoś bliski, dzieci dodatkowo się stresują, a to nie wpływa korzystnie na ich powrót do zdrowia.

Nowe rozporządzenie, które jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wejdzie w życie już za około 3 miesiące, ma zagwarantować w szpitalach dodatkowe łóżka w pokojach dzieci lub odrębne, bezpłatne pomieszczenia, przeznaczone tylko dla rodziców lub opiekunów niepełnoletnich, którzy się tam leczą.

Jak zapowiada Łukasz Szumowski, dodatkowe opłaty mają być pobierane tylko za posiłki lub osobne pokoje, jeśli rodzice nie będą chcieli korzystać z opcji gwarantowanych za darmo.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem szpitale powinny pobierać opłaty od rodziców czuwających przy chorych dzieciach?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____

zdrowie.radiozet.pl/π