Oceń
Po ponad dwóch latach obowiązywania w Polsce stanu epidemii, który wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa, właśnie zostaje on zniesiony. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał datę.
Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. O planach jego zniesienia minister Niedzielski mówił już pod koniec kwietnia 2022 roku. Teraz staje się to faktem – tym samym również formalnie epidemia koronawirusa w Polsce została zakończona. Stan epidemii od 16 maja 2022 r. zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.
– Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. To przełączenie światła czerwonego na światło pomarańczowe – powiedział minister Niedzielski. Szef resortu zdrowia zastrzegł jednak, że rząd wciąż utrzymuje czujność i monitoruje sytuację covidową w Polsce. – Ten stan pozwala utrzymać gotowość legislacyjną, ale wysyłamy ważny sygnał, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza – wyjaśnił.
Dlaczego stan epidemii zostaje zniesiony?
Minister Niedzielski podczas konferencji uzasadnił swoją decyzję.
– Średnia zakażeń dziennie jest grubo poniżej tysiąca. Obserwujemy spadki z tygodnia na tydzień, dynamika zakażeń maleje – powiedział Niedzielski. Podobnie jest, jeśli chodzi o hospitalizacje. – Liczba hospitalizacji jest na poziomie około tysiąca dziennie i spada, lekarze informują, że przypadki nie są już tak ciężkie jak w przypadku wariantu Delta, a pobyty w szpitalu są krótsze – dodał minister.
– Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, tak jak prognozowaliśmy, mamy trend spadkowy liczby zakażeń i hospitalizacji. Monitorujemy sytuację, WHO nie informuje o żadnej mutacji alertowej na świecie – powiedział Niedzielski.
– Epidemia powoli zdąża w kierunku endemii – podkreślił szef resortu zdrowia. I dodał: – Do września na pewno stan zagrożenia epidemicznego zostanie utrzymany.
Stan epidemii a stan zagrożenia epidemicznego
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii, aby podjąć określone w ustawie działania przeciwepidemiczne i zapobiegawcze w celu zminimalizowania skutków epidemii.
Stan zagrożenia epidemicznego natomiast wprowadza się w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. W każdej chwili może zostać przekształcony w stan epidemii, jeśli sytuacja związana z zakażeniami SARS-CoV-2 zacznie się pogarszać i konieczne będzie podjęcie działań w celu jej opanowania.
Zmiany w obostrzeniach covidowych
Do dzisiejszej decyzji ws. zniesienia stanu epidemii w Polsce rząd przygotowywał się już od końca marca:
- 28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek
- w tym samym czasie zniesiono izolację i kwarantannę oraz zlikwidowano szpitale i oddziały covidowe
- od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa, zniesiono m.in. możliwość bezpłatnego wykonania testu na koronawirusa bez zlecenia lekarza, a także w aptekach i mobilnych punktach wymazowych.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Oceń artykuł