Komisja Zdrowia chce, by pigułki "dzień po" były dostępne tylko na receptę

Monika Piorun
19.04.2017 19:19
Komisja Zdrowia chce, by pigułki "dzień po" były dostępne tylko na receptę
fot. East News/ Michal Wende/REPORTER

Politycy z Komisji Zdrowia poparli w środę projekt, zgodnie z którym pigułki "dzień po" mają być sprzedawane jedynie na receptę.

Projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej członkowie komisji zdrowia zajęli się już przed dwoma tygodniami, jednak po trzygodzinnej burzliwej debacie posiedzenie zostało wtedy przerwane.

W środę Poseł Radosław Lubczyk (Nowoczesna) złożył poprawkę wykreślającą zapis, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Za jej przyjęciem głosowało 8 posłów, 14 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Poprawka zostanie zgłoszona jako wniosek mniejszości.

Posłowie opozycji kolejny raz wskazywali, że stosowanie leków "dzień po" jest na tyle bezpieczne, że powinny one być dostępne bez recepty. Przekonywali, że konieczność uzyskania recepty spowoduje, że wiele kobiet nie będzie mogło przyjąć go na tyle szybko, by był on skuteczny.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zwracał uwagę, że obecnie na receptę dostępne są wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne z wyjątkiem pigułki "dzień po". Przypomniał, że receptę na pigułkę "dzień po" może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

Zobacz także

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π