Kombinezon rozpozna wady rozwojowe, a pielucha wyśle wiadomość

18.02.2020 12:34
Dziecko w pieluszce
fot. Shutterstcok

Nowe technologie to nie tylko tablety i smartfony, to również ciekawe rozwiązania wykorzystywane w medycynie. Naukowcy pracują nad inteligentną pieluchą, która da znać, gdy pojawi się wilgoć i trzeba będzie ją zmienić. Inny ciekawy projekt, to kombinezon, który prześledzi ruchy dziecka i na tej podstawie oceni, czy rozwija się ono prawidłowo. 

Naukowcy koncentrują się na nowych technologiach, by zwiększyć szanse na szybkie wykrycie chorób i zaburzeń rozwojowych wśród najmłodszych dzieci. Dwa ośrodki akademickie pracują nad ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.

Jeden projekt dotyczy inteligentnego kombinezonu do śledzenia ruchu niemowląt, a drugi koncentruje się na koncepcji inteligentnej pieluchy.

Kombinezon wykryje zaburzenia rozwoju

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego opracowali inteligentny kombinezon, którego celem jest śledzenie ruchów dziecka z możliwymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak porażenie mózgowe i zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Kombinezon ten, zaprojektowany jest podobnie jak strój do pływania, zawiera wiele czujników, które zbierają niezbędne dane podczas ruchu.

- Inteligentny kombinezon daje nam okazję do oceny spontanicznych i dobrowolnych ruchów niemowląt poza laboratorium. Dziecko można odesłać z powrotem do domu z kombinezonem na resztę dnia. Następnego dnia dziecko wróci do szpitala, gdzie wyniki zostaną przetworzone - powiedział Sampsa Vanhatalo, profesor neurofizjologii klinicznej na uniwersytecie w Helsinkach i jeden z autorów artykułu.

Wyniki przetwarzane są przez algorytm oparty na głębokich sieciach neuronowych, który został przeszkolony do wykrywania określonych biomarkerów ruchu i postawy.

Kombinezon koncentruje się przede wszystkim na określeniu długoterminowych potrzeb dziecka i udzieleniu mu wsparcia.

Pielucha powiadomi, kiedy trzeba ją zmienić

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pracują nad inteligentną pieluchą. Taka pieluszka zawiera czujnik wykrywający wilgoć. Specjalna technologia umożliwia wysłanie wiadomości do smartfona lub komputera opiekuna z informacją o konieczności zmiany pieluszki.

Według naukowców z MIT technologia zastosowana w inteligentnej pieluszce może być wykorzystana do monitorowania niemowląt na OIOM-ie, można ją również stosować do nadzoru obłożnie chorych i starszych pacjentów w szpitalu.

- Może to zapobiegać wysypkom i niektórym infekcjom, takim jak infekcje dróg moczowych, zarówno wśród populacji starzejących się, jak i niemowląt - powiedział Sai Nithin R. Kantareddy, współpracownik projektu i absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej MIT.

To nie jest pierwsza inteligentna pieluszka, która została opracowana lub nawet wprowadzona na rynek. Badacze z Purdue University opracowali jednorazowy czujnik wykrywający infekcje dróg moczowych, który jest samozasilany i może być osadzony w pieluszce. Czujnik aktywuje się po ekspozycji na mocz, sprawdza substancje związane z infekcją, a następnie bezprzewodowo przesyła wyniki do smartfona.

Źródło: mobihealthnews.com