Gdzie jest najkrótsza kolejka do lekarza? NFZ uruchamia nowy serwis dla pacjentów

Monika Piorun
14.09.2018 12:34
Kolejki do lekarzy, NFZ, terminy leczenia, lekarze, pacjenci, służba zdrowia
fot. Shutterstock

Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył nową wyszukiwarkę internetową, która ma pomóc pacjentom skrócić czas oczekiwania na wizytę u wybranego specjalisty i wykonanie niezbędnych badań. Internauci skarżą się jednak, że prezentowane tam dane mają niewiele wspólnego z rzeczywistością... 

Na stronie www.terminyleczenia.gov.pl teoretycznie możemy sprawdzić, gdzie najszybciej możemy uzyskać pomoc lekarską. Narodowy Fundusz Zdrowia chwali się, że „nowa, przyjazna i funkcjonalna” wyszukiwarka pozwala na weryfikację danych dotyczących blisko 14 tys. placówek medycznych (które udzielają świadczeń w ramach umowy z NFZ).

Serwis ma w założeniu pomóc pacjentom w ograniczeniu czasu oczekiwania na wizytę u specjalistów oraz ułatwić uzyskanie informacji na temat tego, ile osób czeka na leczenie w danym miejscu i czy są tam np. udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jak tam dojechać itp. W praktyce okazuje się to dużo bardziej skomplikowane. Dlaczego?

Czy nowa wyszukiwarka dla pacjentów skróci kolejki do lekarzy? Na razie ma nieaktualne dane

Pierwsi użytkownicy wyszukiwarki stworzonej przez NFZ twierdzą, że w niektórych przypadkach wskazywane tam terminy znacząco odbiegają od rzeczywistości – od kilku tygodni do nawet... 2 lat! Potwierdził to dziennik „Fakt”, udowadniając, że informacje uzyskane na stronie terminyleczenia.gov.pl są błędne. Dane weryfikowano trzykrotnie i we wszystkich trzech przypadkach okazały się nieprawdziwe (w 2 stołecznych przychodniach i 1 placówce w Białymstoku). Raz zdarzyło się, że wyszukiwarka podała najbliższy wolny termin na listopad 2018, natomiast w trakcie rejestracji telefonicznej pielęgniarka zaproponowała wizytę dopiero w 2020 roku.

Zobacz także

Inne próby sprawdzania nowego serwisu – podejmowane zarówno przez internautów, jak i media – wskazywały na to, że dane prezentowane przez wyszukiwarkę są często nieaktualne (dotyczyło to także danych adresowych i numerów telefonicznych). Umówienie się na wizytę lekarską i tak wymaga dodzwonienia się do danej placówki (co często graniczy z cudem) albo osobistej wizyty na recepcji lub w punkcie rejestracji, gdzie często podaje się zupełnie inne terminy niż te, które wskazuje internet.

Wolne terminy z internetu nie pokrywają się z tymi, które oferują przychodnie

Strona terminyleczenia.gov.pl zastąpiła poprzedni serwis kolejki.nfz.gov.pl, który również nie wzbudzał przychylnych opinii wśród użytkowników. Mimo odświeżenia szaty graficznej i wprowadzenia nowych rozwiązań ułatwiających korzystanie z wyszukiwarki najnowszy serwis NFZ kolejny raz spotyka się z podobnymi zarzutami dotyczącymi prezentowanych tam danych.

Narodowy Fundusz Zdrowia broni się, że system opiera się na danych otrzymywanych od placówek medycznych. Wszystkie informacje mają być zaś aktualizowane co tydzień. W interesie przychodni jest więc podawanie wszystkich szczegółów, które mogą wpłynąć na skrócenie kolejek do lekarzy. Niestety proces ten wymaga jeszcze dopracowania.

Zagłosuj

Czy nowy serwis dla pacjentów, który uruchomił NFZ, ma szansę skrócić kolejki do lekarzy w Polsce?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: terminyleczenia.nfz.gov.pl/Fakt/NFZ

______________

zdrowie.radiozet.pl/π