Komunikator dla pacjentów w śpiączce trafi do kliniki "Budzik"

Monika Piorun
02.10.2017 22:35
Komunikator dla pacjentów w śpiączce trafi do kliniki "Budzik"
fot. PAP

Klinika "Budzik dla dorosłych" w Olsztynie zyska wkrótce komunikator, dzięki któremu możliwa będzie rehabilitacja wybudzonych ze śpiączki pacjentów. Komunikator umożliwi chorym, którzy nie są w stanie mówić, nawiązywanie relacji z otoczeniem.

W klinice "Budzik" przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie nastąpiło przekazanie czeku na dodatkowe wyposażenie dla pacjentów. Środki zostały pozyskane dzięki licytacji medalu przekazanego przez b. prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Papke. Złoty medal z Mistrzostw Świata z 2014 roku, które wygrali Polacy, wylicytował olsztyński przedsiębiorca Jeremiusz Dutkiewicz.

Zarówno przekazane przez licytującego pieniądze, jak i środki przekazane przez Fundację Ewa Błaszczyk Akogo?, zostały przeznaczone na zakup komunikatora. Jak podkreślił naurochirurg, prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego:

Dzięki temu zakupiliśmy i wkrótce będzie dostarczony do kliniki nowoczesny przyrząd służący do komunikowania osób, które nie są w stanie mówić, które tu są (w "Budziku") i mają możliwość mówienia, ale nie mogą ze względu na uszkodzenie w zakresie zdolności mówienia.

Przyrząd będzie używany także w rehabilitacji pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

a kogo1
Były siatkarz - obecnie poseł - Paweł Papke przy łóżku jednego z pacjentów kliniki "Budzik" (fot. PAP)

- To fantastyczne uczucie, kiedy można pomagać osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej - mówił Paweł Papke.

- Dziękuję Jeremiemu Dutkiewiczowi za wylicytowanie medalu, bo ta kwota jest częścią sumy, za którą zakupiono syntezator mowy - dodał sportowiec.

Zobacz także

W oczekiwaniu na pierwsze słowa "wybudzonych" ze śpiączki

Dr Łukasz Grabarczyk z Kliniki Budzik w Olsztynie powiedział, że placówka spełnia swoją rolę.

Pacjenci, którzy tu trafiają, czynią postępy. Obecnie trzech pacjentów jest w kontakcie. Można ich uznać za wybudzonych, czekamy żeby powiedzieli pierwsze słowa i postawili pierwsze kroki. Są już też pacjenci, którzy opuścili Budzik na własnych nogach i są poddawani rehabilitacji poza kliniką.

Wyjaśnił, że rehabilitacja to ciężka praca. - To nie jest leczenie, które trwa 5 minut, ale niestety wiele miesięcy - podkreślił dr Grabarczyk.

Jak mówił, syntezator mowy przeznaczony jest dla pacjentów, którzy znajdują się w tak zwanym zespole zamknięcia. Wówczas pacjent ze względu na uszkodzenie pewnych struktur mózgowych, nie może się poruszać ani komunikować, a jest w pełni świadomy, w pełni czuje:

Przekazanie urządzenia do rehabilitacji takich osób, daje im szansę, by mogli nawiązać pierwszy kontakt i powiedzieć, co się z nimi dzieje

Zobacz także

Specjalny syntezator umożliwi kontakt z pacjentami

akogo
Aktorka Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz (fot. PAP)

Obecna na uroczystości Ewa Błaszczyk z Fundacji Akogo? powiedziała, że syntezator mowy umożliwiający nawiązanie kontaktu przez pacjenta spełnia bardzo ważną rolę.

- Chodzi o to, by pacjenci mogli przekroczyć pewną granicę. Nawiązanie kontaktu daje motywację i siłę i potem wszystko idzie lepiej - wyjaśnia aktorka.

Oprócz tego niezwykłego wydarzenia w olsztyńskiej Klinice Budzik na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas inauguracji roku akademickiego władze uczelni nadali tytuł doktora honoris causa prof. Tetsuo Kanno ze Światowej Federacji Neurochirurgów.

Naukowiec zapoczątkował zastosowanie nowatorskich metod wybudzania ze śpiączki, stosowanych również w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

We wtorek tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Isao Morita. Profesor uczestniczył w przeprowadzeniu pierwszych w Polsce nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. 

Zrzut ekranu 2017-10-02 o 22.33.14

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π