Zamknij

Jak klimatyzacja działa na zdrowie? Przynosi ulgę, ale może być szkodliwa

Natalia Kovacs
28.08.2015 15:22

Wysokie temperatury powietrza są bardzo uciążliwe. W upalne dni szukamy różnych sposobów na ochłodzenie, a jednym z nich często jest przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W pracy, w sklepie czy w autobusie - praktycznie wszędzie towarzyszy nam klimatyzator. Choć samo chłodzenie się jest przyjemne, to zbyt częste i nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji może mieć nieprzyjemne skutki. Sprawdź, jak wpływa na zdrowie klimatyzacja.

Klimatyzacja przynosi ulgę w upale, ale może być szkodliwa dla zdrowia
fot. Fotolia

Klimatyzacja w czasie upałów jest dla wielu osób koniecznością. Przyjemny chłód, który można zafundować sobie w domu lub w samochodzie ratuje, gdy słońce mocno świeci, a na zewnątrz jest parno i duszno. Okazuje się jednak, że mimo wielu zalet, nadmierne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest dla ludzi szkodliwe.

Czy klimatyzacja szkodzi?

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak takie postępowanie jest rzadkością. Gdy żar leje się z nieba podkręcamy ''klimę'' i chłodzimy się przez długi czas. To błąd, organizm człowieka nie powinien być poddawany tak dużym wahaniom temperatur.

Co szczególnie istotne, w klimatyzatorach należy czyścić lub wymieniać filtry i uzupełniać czynnik chłodzący. Nie bez znaczenia jest także higiena urządzenia. Można zatem powiedzieć, że w wielu przypadkach szkodzimy sobie sami chłodząc się zbyt mocno i zbyt długo, a także zaniedbując regularne serwisowanie i czyszczenie klimatyzatorów.

Jak wpływa na nas klimatyzacja?

  1. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do szybkiego przeziębienia się. Najczęściej chorują uszy, zatoki, górne drogi oddechowe, migdałki i gardło.
  2. Intensywne chłodzenie zmniejsza metabolizm.
  3. Częste zmiany temperatury, przy wchodzeniu i wychodzeniu z klimatyzowanych pomieszczeń powodują bóle głowy, zatok, a także kaszel i chrypkę.
  4. Przy długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych często dochodzi do odwodnienia skóry przebiegającego z zaburzeniem tak zwanego płaszcza hydrolipidowego stanowiącego naturalną ochronę naskórka. Konsekwencją tego jest łuszczenie się skóry, pojawienie się zmian skórnych i wyprysków.
  5. Zaniechanie regularnego czyszczenia klimatyzacji powoduje, że staje się ona siedliskiem pleśni i grzybów rozsiewanych w powietrzu przy każdym wydmuchu z urządzenia.
  6. Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przyczynia się do wysuszania spojówek.
  7. Duża różnica temperatur prowadzi do spadku odporności i zwiększenia podatności na róże choroby.
Legionella pneumophila jest jedną z częściej spotykanych bakterii w urządzeniach klimatyzacyjnych. Wywołuje chorobę zwaną legionellozą, która daje objawy przypominające grypę.

Jak korzystać z klimatyzacji?

Klimatyzacja ma nam przede wszystkim pomóc i poprawić komfort życia w czasie upałów. Dlatego korzystając z niej mądrze można chłodzić się i spędzać przyjemnie czas przez całe lato. Z badań wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturze powietrza od 23 do 26 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza musi wynosić nie więcej niż 40-60 proc. Wydaje się zatem, że aby czuć się komfortowo latem klimatyzacja jest niezbędna.

Należy jednak pamiętać, że temperatura powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym powinna być tylko o 7 stopni niższa niż na zewnątrz. Gdy w pomieszczeniu będzie bardzo zimno, a na zewnątrz bardzo gorąco to łatwo o przeziębienie.

Trzeba również zwracać uwagę na prędkość przepływu powietrza. Zbyt silny nawiew może powodować przeciągi i stwarza ryzyko przeziębienia. Dodatkowo, klimatyzator ustawiony w pobliżu głowy może powodować choroby uszu, zatok i gardła. Staraj się zatem nie siadać zbyt blisko klimatyzatora, ani bezpośrednio pod nawiewem. Wybieraj miejsca chłodne, ale kieruj się rozsądkiem.

Co niezwykle ważne, klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Jeśli decydujesz się na zakup klimatyzacji do domu lub posiadasz klimatyzację w samochodzie, musisz liczyć się z koniecznością jej czyszczenia i uzupełniania czynników chłodzących. Nieoczyszczony nawiew może przyczynić się do złego samopoczucia i rozwoju chorób.

Nowoczesne klimatyzatory, używane umiejętnie, nie szkodzą. Mogą nawet ułatwić życie alergikom, jeśli wyposażone są w odpowiednie filtry usuwające z powietrza kurz, roztocza i pyłki.

Zobacz także

Źródło: PAP; wentylacyjny.pl; dom.wm.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk