Groźna bakteria w popularnym kurorcie, do którego często jeżdżą Polacy!

Monika Piorun
19.07.2018 11:57
Groźna bakteria w popularnym kurorcie, do którego często jeżdżą Polacy!
fot. Shutterstock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że już 13 osób zaraziło się odporną na antybiotyki superbakterią Klebsiella Pneumoniae podczas pobytu na Gran Canarii, należącej do Wysp Kanaryjskich. Służby alarmują o „transgranicznym zagrożeniu” rozprzestrzenienia się pałeczki zapalenia płuc, z którą nie radzą sobie żadne leki.

Pałeczka zapalenia płuc grasuje na Kanarach

Klebsiellą Pneumoniae można zarazić się drogą kropelkową, najczęściej podczas pobytu w szpitalu. Powoduje szereg chorób – od zapalenia płuc, opon mózgowych, infekcji ucha środkowego po śmiertelnie niebezpieczną sepsęSpory problem ma z nią Polska, ale jest też obecna w innych krajach. Podróżni ze Szwecji i Norwegii zarazili się nią podczas korzystania z pomocy medycznej w placówce na Gran Canarii – jednej z wysp archipelagu, będącej pod jurysdykcją Hiszpanii. 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydało oficjalny komunikat, w którym zaleca szczególną ostrożność podczas korzystania z usług lokalnych szpitali na Wyspach Kanaryjskich. Kierunek ten cieszy się ogromną popularnością wśród Europejczyków. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego rocznie Kanary odwiedza nawet 15 mln turystów – głównie z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Także Polacy są tam częstymi gośćmi.

Transgraniczne zagrożenie rozprzestrzenienia się lekoopornej bakterii

Mimo że dotychczasowe zgłoszenia o zarażeniu Klebsiellą Pneumoniae dotyczą tylko Skandynawów, to jednak według ECDC w grupie „wysokiego ryzyka” mogą być osoby korzystające z miejscowych placówek medycznych na Wyspach Kanaryjskich:

Ze względu na dużą liczbę turystów odwiedzających Gran Canarię, nawet jeden szpital może stać się źródłem rozprzestrzeniania się bakterii do innych krajów europejskich. Jest to zagrożenie transgraniczne.

Wszystkie służby medyczne na Wyspach Kanaryjskich zostały wezwane do podjęcia działań, które mają zapobiec możliwości rozprzestrzeniania się groźnych bakterii wśród pacjentów, i rejestrowania wszystkich przypadków infekcji spowodowanych przez Klebsiella Pneumoniae.

Przeczytaj: Wakacyjny Poradnik Pacjenta – co musisz wiedzieć przed urlopem?

Zrzut ekranu 2018-07-19 o 11.37.17 1
fot. ECDC

Zobacz także

Zagłosuj

Czy korzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas pobytu w krajach UE?

Liczba głosów:

PrzeczytajJedziesz na egzotyczne wakacje? Jakie choroby grożą turystom w tropikach?

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC)

________

zdrowie.radiozet.pl/π