Zamknij

Klauzula sumienia w szpitalach? Ordo Iuris chce, by mogły odmawiać aborcji

Monika Piorun
28.05.2018 14:58
Klauzula sumienia w szpitalach: Ordo Iuris o prawie do odmowy aborcji przez placówki medyczne
fot. Shutterstock

Już nie tylko lekarze czy farmaceuci, ale także całe placówki medyczne miałyby prawo powoływać się na klauzulę sumienia? Tego domaga się Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który przedstawił projekt nowelizacji ustawy gwarantującej taką możliwość m.in. diagnostom laboratoryjnym i właścicielom aptek.

Podczas gdy kolejne kraje liberalizują przepisy dotyczące aborcji ( Irlandia w historycznym referendum poparła złagodzenie prawa aborcyjnego), Instytut Ordo Iuris planuje jeszcze bardziej skomplikować życie kobietom, które chcą przerwać ciążę. Przygotowywał w tym celu nowy projekt ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Zaprezentowano go podczas specjalnej konferencji prasowej, w której wziął udział m.in. Bogdan Chazan, powołany mimo sprzeciwu mieszkańców Kielc na wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa.

Ordo Iuris zaproponowało, by każdy szpital miał zagwarantowaną ustawą możliwość odmówienia legalnej aborcji. Według nich „prawo do sprzeciwu sumienia jest podstawowym prawem człowieka”. Innego zdania jest m.in. ONZ, która – jeśli chodzi o przerywanie ciąży – uznaje z kolei, że:

Przymusowa kontynuacja ciąży w każdych okolicznościach narusza prawa człowieka.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w marcu br. wzywała już Polskę do odrzucenia projektu „Zatrzymaj aborcję”. Eksperci z grupy ds. Dyskryminacji Kobiet wydali wtedy oświadczenie, w którym przekonywali, że pozytywnie zaopiniowany przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt narusza międzynarodowe zobowiązania Polski ws. praw człowieka.

Zobacz także

Szpitale będą mogły odmawiać legalnej aborcji – Ordo Iuris chce zmienić prawo

Ordo Iuris twierdzi natomiast, że prawo do sprzeciwu sumienia, które ich zdaniem jest podstawowym prawem człowieka, gwarantuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 roku. Zaproponowane przez nich zmiany w prawie mają umożliwić powoływanie się na klauzulę sumienia nie tylko jednostkom (m.in. lekarzom, farmaceutom czy... diagnostom laboratoryjnym), ale całym placówkom. W tym celu Ordo Iuris chce znowelizować aż 9 ustaw. Nowe przepisy mają sprawić, że szpitale będą mieć możliwość odmawiania ciężarnym legalnej aborcji. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

W konsekwencji wprowadzenia w życie kontrowersyjnego prawa do powoływania się na klauzulę sumienia nie tylko pojedynczym osobom, ale i całym placówkom medycznym, ciężarne, które zgodnie z prawem będą chciały przerwać ciążę, będą musiały jeździć po całej Polsce w poszukiwaniu szpitala zezwalającego na przeprowadzenie tego zabiegu. Komentujący ten pomysł eksperci ostrzegają, że może to doprowadzić do prawdziwego paraliżu.

Zagłosuj

Czy popierasz zaproponowane przez Ordo Iuris zmiany w prawie, które mają umożliwić szpitalom odmawianie legalnej aborcji?

Liczba głosów:

Klauzula sumienia dla lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych a nawet... placówek medycznych?

Zaproponowane przez Ordo Iuris przepisy nie tylko wpłyną na liczbę aborcji w Polsce, ale mogą także znacznie ograniczyć liczbę badań prenatalnych. Diagnostom laboratoryjnym ma być bowiem zagwarantowane prawo do powoływania się na klauzulę sumienia (będą mogli np. odmówić badań, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji o aborcji). Podobna możliwość przysługiwałaby też felczerom i farmaceutom, jeśli nie chcieliby sprzedać m.in. środków antykoncepcyjnych, ponieważ nie pozwala im na to np. gorliwe praktykowanie nakazów biskupów kościoła katolickiego.

Kontrowersyjna nowelizacja „komunistycznych przepisów”?

Wśród zaproponowanych przez Ordo Iuris planów nowelizacji przepisów można znaleźć też zmiany w kodeksie wykroczeń, które uniemożliwiłyby karania np. drukarzy odmawiających realizacji zamówienia od środowisk LGBT czy zmianę ustawy o działalności leczniczej (by zagwarantować, że szpitale będą mieć prawo do odmawiania legalnych aborcji). 

Na razie Ordo Iuris zbiera podpisy pod przygotowanym przez nich projektem nowelizacji przepisów. Na stronie wobroniesumienia.pl można znaleźć informację o tym, że za wprowadzeniem w życie nowego prawa dot. klauzuli sumienia podpisało się już ponad 6 tys. osób. W uzasadnieniu przygotowanym przez Instytut można przeczytać, że obecnie:

Pracę może stracić też farmaceuta odmawiający sprzedaży aborcyjnych tabletek poronnych. Drukarz, cukiernik czy hotelarz nie mogą odmówić udziału w promocji homoseksualizmu, kiedy organizacja LGBT zażąda od nich druku ulotek, wypieku tortu i wynajmu sali na gorszące imprezy.

Dzisiejsze prawo nie chroni naszej wolności, nie pozwala nam odmówić czynienia zła. Winne temu są komunistyczne przepisy, które ograniczają prawo do sprzeciwu sumienia. Chociaż są niezgodne z Konstytucją i zdrowym rozsądkiem, do dzisiaj nikt ich nie usunął.

Projekt Ordo Iuris na trafić do Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Ordo Iuris – projekt ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw w celu zapewnienia gwarancji przestrzegania prawa do sprzeciwu sumienia

_____

zdrowie.radiozet.pl/π