Klauzula sumienia to łamanie prawa - twierdzi największa sieć aptek w Polsce

Monika Piorun
18.09.2017 11:35
Klauzula sumienia to łamanie prawa - twierdzi największa sieć aptek w Polsce
fot. East News

Farmaceuci powołujący się na klauzulę sumienia odmawiając sprzedaży środków antykoncepcyjnych łamią obowiązujące prawo - przekonuje swoich pracowników jedna z największych aptek sieciowych w naszym kraju.

Mimo że Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich zrobiło już całkiem sporo, by przekonać aptekarzy, że wzorem konserwatywnych lekarzy mają prawo do odmawiania wydawania klientom środków antykoncepcyjnych, to jednak nie wszyscy uwierzyli w treści, które rozpowszechniano m.in. na ulotkach, stronach internetowych, specjalnie opracowanych na tę okoliczność poradnikach, a nawet w projekcie ustawy, którą w czerwcu skierowano do Sejmu.

Choć Stowarzyszenie (popierane przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" oraz Naczelną Radę Aptekarską) przekonuje, że konstytucja RP daje aptekarzom prawo powoływania się na klauzulę sumienia, to jednak Ministerstwo Zdrowia zaprzecza, że jest to legalne. Do tego stanowiska przychyla się zarząd jednej z największych aptek sieciowych w Polsce.

Zobacz także

Aptekarze, którzy będą powoływać się na klauzulę sumienia, mogą stracić pracę

Zatrudniająca prawie 2,5 tys. farmaceutów sieć aptek Dbam o Zdrowie (w skład której wchodzi ponad 14 tys. placówek) podczas spotkań organizacyjnych na początku września miała ogłosić, że wobec pracowników powołujących się na klauzulę sumienia będą wyciągane konsekwencje służbowe. Jak donosi Gazeta Wyborcza, zarząd miał przekazać personelowi stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Ministra Zdrowia.

Spółki należące do DOZ S.A są zobowiązane do prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującym prawem farmaceutycznym, w którym nie przewidziano możliwości odmawiania sprzedaży leków, nawet jeśli ich zażywanie jest niezgodne z sumieniem aptekarza.

Jeśli taki przypadek zostanie udowodniony, aptece wchodzącej w skład sieci DOZ grozi nawet utrata koncesji a farmaceucie - utrata pracy.

Zagłosuj

Czy uważasz, że farmaceuci mają prawo do powoływania się na klauzulę sumienia?

Liczba głosów:

Zobacz także

Lista aptek bez sumienia

Zrzut ekranu 2017-09-18 o 11.14.45
fot. akcjademokracja.pl

Akcja Demokracja, czyli "ruch ludzi zaangażowanych w podejmowanie skoordynowanych działań na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego społeczeństwa" - zaczęła tworzyć listę "Aptek bez sumienia", w których pacjentom odmawia się sprzedaży m.in. środków antykoncepcyjnych itp. Do tej pory zgłoszono 7 oficjalnych skarg na placówki (m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Lublinie), które uniemożliwiły wydania tego typu leków, mimo posiadania recepty upoważniającej do ich zakupu.

Mimo że wiele organizacji proponowało stworzenie podobnej listy z oficjalnymi danymi lekarzy, którzy w przeciwieństwie do farmaceutów mają prawo do powoływania się na klauzulę sumienia, to głośny sprzeciw wobec takiego projektu zgłosił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podczas konferencji Naczelnej Rady Lekarskiej szef resortu zdrowia ogłosił, że pomysł ten jest niezgodny z konstytucją.

W internecie już od 2014 roku funkcjonuje tzw. "Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej", pod którą podpisało się już ponad 3,6 tys. specjalistów uważających, że mają prawo do powoływania się na klauzulę sumienia - jeśli udzielenie pomocy pacjentom nie jest zgodne z zasadami ich wiary.

Z ich stanowiskiem nie zgadza się Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, która 24 września pod Sejmem będzie protestować w obronie dostępu do bezpiecznej aborcji, antykoncepcji i badań prenatalnych dla ciężarnych Polek. 

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz stworzenie oficjalnej listy lekarzy odmawiających pacjentkom pomocy powołując się na klauzulę sumienia?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/GW/π