Walka o rząd dusz w aptekach, czyli kto ma prawo do klauzuli sumienia?

Monika Piorun
28.09.2017 12:26
Walka o rząd dusz w aptekach, czyli kto ma prawo do klauzuli sumienia?
fot. East News

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się od Ministerstwa Zdrowia wyjaśnień w sprawie klauzuli sumienia, na którą wzorem lekarzy chcą powoływać się aptekarze odmawiający pacjentom możliwości zakupu leków.

Sumienne wydawanie leków na receptę czy... klauzula sumienia?

Zaostrza się dyskusja dotycząca stosowania klauzuli sumienia w aptekach. Stanowisko w tej sprawie ogłosiła jedna z największych sieci aptek - "Dbam o zdrowie", która uznała, że jest to niezgodne z prawem farmaceutycznym. 

Obowiązujące dotąd przepisy nie przewidują możliwości odmowy sprzedaży leków przez farmaceutów. Spółki należące do DOZ S.A zapowiedziały, że ze względu na to, że są zobowiązane do prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami, będą wyciągać konsekwencje służbowe wobec aptekarzy odmawiających sprzedaży leków ze względu na klauzulę sumienia. Aptekom wchodzącym do sieci DOZ S.A. może w takim przypadku grozić nawet utrata koncesji.

Zobacz także

Za a nawet przeciw... klauzuli sumienia: kto ma rację?

Podobne stanowisko w tej sprawie zajął wiceminister zdrowia Marcin Czech, który w odpowiedzi na interpelację w sprawie klauzuli sumienia, złożoną w Sejmie przez posłów "Nowoczesnej", miał stwierdzić, aptekarzom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie Prawo farmaceutyczne. 

Jak donosi "Nasz Dziennik" - stanowisko przedstawicieli resortu zdrowia - nie spodobało się Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polski. Aptekarze - katolicy żądają od Konstantego Radziwiłła wyjaśnień w tej sprawie. Ich zdaniem takie prawo przysługuje im na mocy obowiązującej Konstytucji RP i nie ma przeszkód natury prawnej, które zabraniałyby stosowania klauzuli sumienia przez farmaceutów.

Członkowie SFKP mieli wysłać pismo w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Jak wyjaśnia na łamach "Naszego Dziennika" Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski:

Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych.

Kwestia klauzuli sumienia dla farmaceutów zdaniem SFKP nie została dotąd jednoznacznie uregulowana prawnie i przeczy zarówno zapisom Konstytucji RP, jak i orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym wolność sumienia oznacza prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew niemu. Do listu został dołączony również projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne.

Zagłosuj

Czy uważasz, że powoływanie się na klauzulę sumienia jest zgodne z prawem?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że farmaceuci mają prawo do powoływania się na klauzulę sumienia?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Nasz Dziennik/pap

_____

zdrowie.radiozet.pl/π