Kim jest Łukasz Szumowski - nowy minister zdrowia?

Monika Piorun
11.01.2018 19:27
Kim jest Łukasz Szumowski - nowy minister zdrowia?
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

W tym roku skończy 46 lat. Jest ojcem czworga dzieci, profesorem nauk medycznych, kardiologiem, elektrofizjologiem oraz specjalistą chorób wewnętrznych. Choć od swojego poprzednika - Konstantego Radziwiłła - jest młodszy o 14 lat, to światopoglądowo wydaje się być nie mniej konserwatywny niż były szef resortu zdrowia. Co jeszcze wiadomo na jego temat?

Do pracy przyjeżdża... rowerem!

Ministrowi Radziwiłłowi nieraz zdarzało się szokować dziennikarzy podjeżdżając pod Ministerstwo Zdrowia na motorze. Jego następca podobne emocje wśród współpracowników wzbudzał dotąd nieco mniej ostentacyjnym środkiem lokomocji - rowerem, którym zwykł jeździć do Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie. 

To właśnie tam spędził sporą część swojego zawodowego życia. Przez 7 lat kierował Pracownią Elektrofizjologii. Od 2011 roku szefował zaś Klinice Zaburzeń Rytmu Serca. W czerwcu 2016 roku udało się mu otrzymać tytuł profesora nauk medycznych, który przyznał mu prezydent Andrzej Duda. Od zeszłego listopada pełnił zaś funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest też członkiem Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

NIE - dla aborcji i "apteki dla aptekarza", TAK - dla deklaracji wiary

Podobnie jak Konstanty Radziwiłł - nowy minister zdrowia jest ojcem wielodzietnej rodziny. W odróżnieniu od poprzednika, który ma cztery córki i czerech synów, Łukasz Szumowski ma "tylko" czworo dzieci. Z byłym szefem resortu zdrowia łączy go jednak nie tylko spora liczba potomków.

Łukasz Szumowski ma bowiem podobne poglądy na temat łączenia medycyny z dogmatami religijnymi. Jako jeden z 4 tys. medyków podpisał "Deklarację wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej", stworzoną przez Wandę Półtawską - lekarkę, działaczkę antyaborcyjną i przyjaciółkę papieża Jana Pawła II. Dokument ten zakłada, że jego sygnatariusze zobowiązują się do odmawiania przeprowadzania zabiegów aborcji, in vitro oraz sceptycznego podejścia do antykoncepcji.

Przeczytaj: Nowy minister zdrowia podpisał deklarację wiary. "Prawo boskie nad ludzkim"

Nowy minister zdrowia ma jednak odmienne od zdymisjonowanego poprzednika zdanie na temat ustawy nazywanej potocznie "Apteką dla aptekarza". Szumowski miał wielokrotnie krytykować zaproponowane przez Radziwiłła rozwiązania dotyczące zmian w przepisach dotyczących powstawania nowych placówek umożliwiających pacjentom zakup leków.

Zobacz także

Konserwatywne poglądy kontra nowoczesna medycyna

Zrzut ekranu 2018-01-11 o 19.17.37
fot. premier.gov.pl

Jak podaje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia, pasją nowego szefa resortu jest żeglarstwo oraz narciarstwo. Z zamiłowaniem gra na pianinie i gitarze. Równie mocno interesuje się też nowoczesnymi rozwiązaniami w medycynie. Od lat zabiega o stworzenie w Polsce instytucji w rodzaju Narodowej Agencji Badań Medycznych oraz rozwoju sektora biotechnologii medycznej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Morawiecki miał zatwierdzić zaproponowany przez Szumowskiego projekt powstania Instytutu Biotechnologii Medycznych (wyceniany na ok. pół miliarda złotych).

Podczas ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Szumowski zaznaczał, że w polskiej medycynie niezbędne są innowacyjne rozwiązania umożliwiające rozwój badań klinicznych i stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nowych sposobów leczenia pacjentów. Potrzebne jest do tego nie tylko znalezienie źródeł finansowania dla ośrodków badawczych, ale i opracowanie prawa, dzięki któremu można by skuteczniej pomagać chorym.

Wkrótce będziemy mogli się przekonać, czy nowemu ministrowi zdrowia uda się wprowadzić w życie pomysły, które wcześniej proponował. A może czeka nas kolejna "dobra zmiana"...? Jak sądzicie?

Zagłosuj

Czy uważasz, że Łukasz Szumowski będzie lepszym ministrem zdrowia niż Konstanty Radziwiłł?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/π