Zamknij

Kiedy czwarta dawka szczepionki? Minister zdrowia podał termin

21.07.2022 09:59

W czwartek 21 lipca minister zdrowia ogłosił decyzję dotyczącą szczepień czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (drugą dawką przypominającą). 

Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Minister zdrowia przyznał, że w ostatnich tygodniach notuje się wzrost zakażeń koronawirusem. Wzrost jest dynamiczny i wynosi mniej więcej 60 proc. Eksperci twierdzą, że szczyt fali letniej przypadnie na połowę sierpnia - wtedy możemy mieć do czynienia z dużym wzrostem zakażeń, nawet 8-10 tys. nowych przypadków dziennie.

- Ta fala, w porównaniu do poprzednich fal, wydaje się, że ma przebieg potwierdzający tezę, że dolegliwość w zachorowaniach na covid jest coraz mniejsza - powiedział Adam Niedzielski. - Hospitalizacji jest o połowę mniej niż infekcji - dodał minister zdrowia. Powiedział też, że choroba ma mniej dotkliwy przebieg.

Szef resortu zdrowia poinformował, że MZ na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną 12 państwach i w żadnym z nich nie wprowadzono dodatkowych restrykcji covidowych. 

- Patrząc na doświadczenia krajów europejskich, stawiamy akcent na ochronę osób zagrożonych ciężkim przebiegiem - poinformował Niedzielski. 

Kiedy czwarta dawka szczepionki? Dla kogo?

Minister zdrowia przedstawił zalecenia dotyczące czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 po zeszłotygodniowej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.

przed 22 lipca:

  • dla osób 80+ po 150 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej

od 22 lipca:

  • dla osób 12+ z obniżoną odpornością po 120 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej
  • dla osób 60+ po 120 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej

- Druga dawka przypominająca dotyczy osób powyżej 60. roku życia, grupy największego ryzyka. Nasz apel do wszystkich w tej grupie: warto zaszczepić się tą dawką. Kolejna dawka szczepionki zabezpieczy nas przed jesienią - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Walemar Kraska.