Silny, przeciwbólowy lek Ketonal będzie można kupić bez recepty

Monika Piorun
07.06.2017 18:13
Silny, przeciwbólowy lek Ketonal będzie można kupić bez recepty
fot. East News

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych postanowił, że preparat o silnym działaniu przeciwbólowym będzie bardziej dostępy dla pacjentów. Już od października 2017 roku będzie go można nabyć bez konsultacji z lekarzem. Decyzja wzbudziła sporo kontrowersji wśród specjalistów.

Do tej pory Ketonal uważany był za silny lek przeciwbólowy, który można było dostać wyłącznie na receptę. Preparat zawiera ketaprofen - substancję o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Wielu pacjentów prosi o niego lekarza, kiedy odczuwają ból zębów lub potrzebują środka, który pozwoli im szybko poczuć ulgę w bólu. 

W Polsce pojawi się nowa, powszechnie dostępna wersja Ketonalu

We Francji, na Słowacji, we Włoszech lub w Stanach Zjednoczonych można go dostać bez recepty. W Polsce potrzebna była do tego zgoda lekarza. Od października ma się to jednak zmienić. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował, że preparat o pojemności 50 mg ma zmienić nazwę na Ketonal Active - i tylko w takiej postaci będzie dostępny bez recepty. Kupno wyższych dawek (po 100 i 200 mg) będzie wymagało zgody lekarza.

W nowej, powszechnie dostępnej wersji preparatu ograniczono m.in. dobową dawkę substancji czynnej oraz zmieniono wielkość opakowania. Zastrzeżenia do tego rozwiązania miała Komisja ds. Produktów Leczniczych.

Kontrowersje wśród specjalistów

Wielu ekspertów ostrzega, że Ketonal może powodować wiele skutków ubocznych a w niektórych przypadkach może prowadzić uszkodzenia nerek oraz problemów z sercem. Największym problemem jest jednak to, że lek ten ma na tyle silne działanie, że może wręcz maskować poważne dolegliwości, których symptomem może być ból. Ludzie potrafią nim zagłuszać cierpienie na tyle długo, że kiedy zjawiają się u lekarza, mogą być na zaawansowanym etapie choroby.

Zobacz także

Zagłosuj

Silny lek przeciwbólowy będzie wkrótce dostępny bez recepty. Co o tym sądzisz?

Liczba głosów:

___

zdrowie.radiozet.pl/π