Myślisz, że przez kawę serce bije szybciej? To mit!

Monika Piorun
21.04.2016 09:53
Myślisz, że przez kawę serce bije szybciej? To mit!
fot. Kawa wcale nie powoduje palpitacji, a wręcz przeciwnie - usprawnia pracę serca

Łyk małej czarnej i chlust - od razu czujesz, jak Twoje serce zaczyna pulsować. Wystarczy chwila, by zaczęło walić jak dzwon. Okazuje się jednak, że to tylko złudzenie. Naukowcy obalili teorię, że kawa ma wpływ na zwiększenie tempa bicia serca.

Przez wiele lat w społeczeństwie funkcjonowało przekonanie, że nadmiar kawy może powodować palpitacje, a nawet arytmię i migotanie przedsionków. Potwierdzało to nawet Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca.

Wyniki ostatnich badań naukowych wykazujących pozytywny wpływ picia kawy wśród pacjentów z problemami kardiologicznymi spowodowały jednak, że coraz więcej specjalistów przekonuje do regularnego spożywania umiarkowanych ilości kofeiny, które mogą mieć zbawienne działanie na pracę mięśnia sercowego.

Po przeanalizowaniu 1388 pacjentów pod kątem tego, jaki wpływ może wywoływać kawa na ich organizm, naukowcy doszli do wniosku, że ilość przypadków przedwczesnych skurczów komorowych oraz zaburzeń rytmu serca za każdym razem pozostawała w normie i nie ulegała zmianom w ciągu 24 godzin od spożycia napojów kofeinowych (w tym mocnej herbaty i gorącej czekolady).

Specjaliści przekonują, że choć wielu ludzi stroni od nawet jednej małej czarnej w ciągu dnia z powodu obawy o kondycję swojego serca, to jednak wbrew pozorom, tylko bardziej sobie szkodzą.

Umiarkowane ilości kawy (do 5 filiżanek dziennie) mogą usprawniać pracę mięśnia sercowego i przeciwdziałać wielu chorobom - od cukrzycy typu 2 po choroby neurologiczne.

Jeśli myślisz, że od nadmiaru kawy będzie bolało Cię serce, to się mylisz. Dzięki kofeinie możesz usprawnić pracę mięśnia sercowego.

___

zdrowie.radiozet.pl/ ϟ