Palisz papierosy na ulicy? Kaszlący billboard Ci w tym przeszkodzi!

Monika Piorun
25.01.2017 13:13
Palisz papierosy na ulicy? Kaszlący billboard Ci w tym przeszkodzi!
fot. Kaszlący billboard? Szwedzka kampania przeciwko paleniu w miejscach publicznych

W Sztokholmie pojawiły się reklamy interaktywne wyposażone w czujniki dymu papierosowego. Jeśli przejdzie obok nich palacz, zaczynają intensywnie kaszleć - zupełnie jak człowiek narażony na skutki biernego wdychania oparów tytoniu. Nietypowa kampania ma zniechęcić do palenia  w miejscach publicznych.

Jak przekonać nałogowych palaczy do tego, że nikotynowy dym szkodzi nie tylko ich zdrowiu, ale także w poważny sposób wpływa na organizmy innych ludzi? Kontrowersyjne reklamy przedstawiające uszkodzenia narządów wewnętrznych spowodowane przez papierosy, wymowne obrazki z ostrzeżeniami ekspertów na opakowaniach paczek z tytoniem - mogłoby się wydawać, że wszystko w tym temacie zostało już powiedziane.

Zobacz także

Szwedzka agencja reklamowa (która ma na swym koncie wiele docenianych na całym świecie kampanii m.in. dla sieci sklepów IKEA) wpadła jednak na pomysł, który wydawał się do tej pory zupełnie niemożliwy.

Zamiast odwoływać się do zdrowego rozsądku palaczy i kolejny raz uświadamiać im, jak szkodliwy jest ich nałóg, kreatywni Szwedzi postanowili poruszyć sumienia wszystkich beztroskich wielbicieli nikotyny, którzy mimo wielu zakazów obowiązujących palenia w barach, centrach handlowych czy restauracjach, nadal palą w pobliżu przystanków autobusowych. Jak się im to udało?

Szwedzki sposób na walkę z paleniem w miejscach publicznych

Specjalnie na potrzeby kampanii Apotek Hjärtat - czyli drugiej pod względem wielkości sieci aptek w Szwecji - postanowiono uświadomić palaczom, jak ich nałóg szkodzi anonimowym przechodniom, mijanym przez nich na ulicy lub podczas oczekiwania na środki komunikacji publicznej.

Zobacz także

Kiedy tylko osoba trzymająca w dłoni zapalony papieros przejdzie obok niepozornego billboardu farmaceutycznej sieciówki, mężczyzna umieszczony na plakacie reklamowym zaczyna... kaszleć i dusić się nikotynowym dymem. Czujniki dymu zainstalowane na nośnikach typu Clear Channel reagują na palaczy na tyle realistycznie, że zaskoczonym nałogowcom może się wydawać, że robią krzywdę prawdziwym ludziom - co jest zresztą zgodne z prawdą. Skutki biernego palenia wbrew pozorom są dużo bardziej szkodliwe dla osób wdychających opary tytoniu niż dla samych palaczy.

Kaszlące billboardy mają pomóc w walce z uzależnieniem od palenia papierosów nie tylko poprzez imitowanie ataku duszności w reakcji na tytoniowy dym, ale są też skutecznym sposobem na promocję plastrów antynikotynowych sprzedawanych w sieci Apotek Hjärtat. Sprytne?

Zagłosuj

Czy uważasz, że interaktywne reklamy pomogą zmniejszyć ilość osób palących papierosy na ulicach?

Liczba głosów:

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π