Kasza jaglana to samo zdrowie? Test znanych kasz pokazuje, że jest inaczej

13.05.2020 11:22
Kasza jaglana
fot. Shutterstock

Myślisz, że kasza jaglana to samo zdrowie? Możesz się mylić. Badania dostępnych w sklepach kasz jaglanych wykazały, że nie są to produkty pozbawione szkodliwych substancji. W niektórych kaszach znanych producentów wykryto niebezpieczne ilości szkodliwej substancji.

FoodRentgen opublikował wyniki badania pozostałości glifosatu w kaszach jaglanych. W niektórych powszechnie dostępnych kaszach wykryto pozostałości glifosatu 46-krotnie przekraczające obowiązujące normy.

Czym jest glifosat? To organiczny związek chemiczny, który jest  składnikiem niektórych pestycydów (herbicydów) stosowanych podczas upraw. Jest bezpieczny dla ssaków, w tym dla ludzi w dawkach mniejszych niż 2 g/kg masy ciała.

Kasze jaglane nie takie zdrowe, jakby się zdawało

Kasze jaglane zostały zbadane aż dwukrotnie. Pierwszy raz prześwietlono je we wrześniu 2019 roku i ponownie w styczniu 2020 roku.

Na czym polegało badanie? W pierwszej kolejności wyselekcjonowano 10 konkretnych kasz jaglanych obecnych na rynku, bazując na konsumenckiej sondzie internetowej. Potem zakupiono produkty do badania, wybierając po co najmniej 1 kg każdego produktu bezpośrednio z półek sklepowych. Następnie zakupione produkty zostały przesłane w oryginalnych opakowaniach do laboratorium Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności działającego w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Laboratorium przeprowadziło badanie kasz na obecność pozostałości glifosatu.

PIERWSZE BADANIE

We wrześniu 2019 roku 4 z 10 badanych kasz okazały się wolne od pozostałości herbicydu (glifosatu). W 2 kaszach znaleziono  pozostałości herbicydu na granicy obowiązującej normy 0,1 mg/kg Najwyższego Dopuszczalnego Poziomu (NDP1) W pozostałych 4 kaszach wykryto  przekroczenia pozostałości glifosatu na poziomie 3-6 krotności obowiązującej normy.

Wartości 0,1 mg/kg  przekroczyły: Janex Kasza jaglana 400 g (0,12 mg/kg), Cenos Kasza jaglana 400 g (0,15 mg/kg), Szczytno Jaglane Płatki Błyskawiczne 400 g (0,27 mg/kg), Kupiec Kasza jaglana 400 g (0,45 mg/kg) Kuchnia Lidla, Kasza jaglana 400 g (0,62 mg/kg), Risana Kasza Jaglana 200 g (0,63 mg/kg).

DRUGIE BADANIE

W styczniu 2020 roku, w drugim badaniu, również 4 kasze z 10 badanych okazały się wolne od pozostałości herbicydu. Przy czym tylko dwie z nich okazały się tymi samymi kaszami, co w badaniu z września 2019 r. W pozostałych 6 kaszach wykryto przekroczenia pozostałości tegoż herbicydu na poziomie od 2 do nawet 46-krotności obowiązującej normy.

Wartości 0,1 mg/kg przekroczyły: Kupiec Kasza jaglana 400 g (0,23 mg/kg), Melvit Płatki Jaglane Błyskawiczne 500 g (0,54 mg/kg), Risana Kasza Jaglana 400 g (0,58 mg/kg), Sante Kasza jaglana 350 g (0,6 mg/kg), Cenos Kasza jaglana 400 g (0,67 mg/kg), Plony Natury Kasza Jaglana 400 g (4,68 mg/kg).

Produkt firmy Sawex sprzedawany przez sieć dyskontów Biedronka, w styczniowym badaniu, odnotował aż 46-krotne przekroczenie pozostałości glifosatu.

Kasza Sante odnotowała 6-krotne przekroczenie normy w styczniowym badaniu, podczas gdy badania z września wykazywały brak pozostałości tego herbicydu w produkcie.

Warto wiedzieć, że w badaniu znalazły się kasze Ekowital - Kasza jaglana 500 g w i NaturAvena Ekologiczna kasza jaglana 1 kg, w których w żadnym z dwóch badań nie znaleziono pozostałości glifosatu.

Źródło: portalspozywczy.pl; foodrentgen.eu