Zamknij

Kary za sfałszowane paszporty covidowe i testy: coraz więcej aktów oskarżenia

12.10.2021 14:43
Kary za sfałszowane paszporty covidowe i testy: coraz więcej aktów oskarżenia
fot. EastNews

Jak podaje „Rzeczpospolita”, do polskich sądów trafia coraz więcej aktów oskarżenia przeciwko oszustwom polegającym na wydawaniu fałszywych paszportów covidowych oraz negatywnych testów na COVID-19. To szansa na powstrzymanie fałszerzy.

Szczepionki na COVID-19 to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, które pomaga populacji wrócić do normalności sprzed pandemii. Mimo to znalazły wielu przeciwników, którzy próbują obejść prawo. Fałszywy certyfikat szczepienia można zdobyć już za kilkaset złotych, a zainteresowanie tego typu usługami nadal jest, choć wiąże się to z ogromnym ryzykiem.

"Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 w 24 h bez szczepienia"

Na fałszywych certyfikatach szczepień oraz testach na koronawirusa zarabia coraz więcej oszustów. Negatywny wynik testu można uzyskać w kilka godzin, nie wychodząc z domu – wystarczy wpisać odpowiednie hasło w internecie.  Gazeta podaje, że chętnych nie brakuje i stwierdza, że to "śliski interes".
Służby wzięły pod lupę handlarzy tego typu dokumentami, są już pierwsze aresztowania, pierwsze wnioski oskarżenia. Policja ma też dostęp do danych osób, które korzystały z tego typu przestępstwa. Łamanie prawa dotyczy również fałszywie negatywnych wyników  testów na COVID-19, które są potrzebne na przykład przed wyjazdem na wakacje.

"Rzeczpospolita": do sądów trafia coraz więcej aktów oskarżenia

W połowie września do sądów trafiły dwa akty oskarżenia w sprawie fałszywych certyfikatów szczepień i testów na COVID-19. Teraz zaczyna ich być coraz więcej.
Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim tylko w 2021 r. wysłała do sądów 119 aktów oskarżenia. Chodzi o przestępstwa z art. 270 § 1 kodeksu karnego – mówi  "Rzeczpospolitej" Stanisław Orzeł, prokurator rejonowy.

Jak informuje Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej – Prowadzone są postępowania dotyczące wystawiania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie w zamian za korzyść majątkową oraz oszustw związanych z ofertami sprzedaży środków ochronnych w postaci masek, rękawic, substancji dezynfekujących i testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu testów i maseczek niespełniających wymaganych standardów.

Źródło: PAP