Zamknij

Kara 5 lat pozbawienia wolności za fałszywe szczepionki. Straż Graniczna ostrzega

27.10.2021 14:34
Straż Graniczna ostrzega przed fałszywymi certyfikatami szczepień
fot. EastNews

Handel fałszywymi certyfikatami i negatywnymi testami na COVID-19 trwa – wzmożone zainteresowanie ich kupnem zaobserwowano na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie przyjeżdża wielu emigrantów zarobkowych. Na Lubelszczyźnie znaleziono niemal pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień. Straż graniczna ostrzega: fałszerzom grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

  1. COVID-19 na Ukrainie: rekord zgonów
  2. Fałszywe certyfikaty kosztują nie tylko zdrowie
  3. Pół tysiąca fałszywych certyfikatów na polsko-ukraińskiej granicy

Jak podaje TSN, na ukraińskim Zakarpaciu rozwija się antyszczepionkowa turystyka. W punktach szczepień znajdujących się na terenach przygranicznych Ukrainy można w niskiej cenie zakupić certyfikat szczepienia i sfałszowany negatywny test. Zainteresowanie jest coraz większe, zwłaszcza wśród emigrantów zarobkowych. Jak twierdzą dziennikarze ukraińskiego portalu tsn.ua, miejscowi medycy, zamiast podawać szczepionki, wylewają je do kanalizacji, po czym pacjent otrzymuje certyfikat szczepienia.

COVID-19 na Ukrainie: rekord zgonów

Proces szczepienia na Ukrainie niestety przebiega bardzo powoli. W całym kraju w pełni zaszczepionych jest 6,5 miliona osób z około 41 mln mieszkańców. Jak wynika z wtorkowych danych ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia, poprzedniego dnia zarejestrowano 734 zgonów z powodu Covid-19. W kraju zarejestrowano również nowy podtyp wariantu Delta koronawirusa, AY.4.2. Niemal 98 procent hospitalizowanych osób to pacjenci, którzy nie przyjęli szczepionki.

Powyższe dane nie powstrzymują medyków i przeciwników szczepionki przed szkodliwym procederem wystawiania fałszywych zaświadczeń. Certyfikat szcepienia na COVID-19 można otrzymać już za 2-2,5 tysięcy hrywien (300 - 370 zł).

Fałszywe certyfikaty kosztują nie tylko zdrowie

Zdobycie fałszywego certyfikatu szczepienia kosztuje nie tylko kilkaset złotych i utratę zdrowia w przypadku zachorowania na COVID-19. Do polskich sądów trafia coraz więcej aktów oskarżenia przeciwko oszustom. Ministerstwo zdrowia przestrzega, że kupowanie szczepionek to praktyka niezgodna z polskim prawem, a kara za takie przestępstwo to  nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Pół tysiąca fałszywych certyfikatów na polsko-ukraińskiej granicy

Funkcjonariusze Straży Granicznej na polsko-ukraińskich przejściach wykryli w tym roku ponad pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Podróżni posługiwali się nimi jako dokumentami zwalniającym z odbycia kwarantanny. Wszystkim osobom posiadającym fałszywe certyfikaty grożą poważne konsekwencje prawne. Jak przekazał w komunikacie rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, do ostatniego takiego zdarzenia doszło w poniedziałek na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie, kiedy pięciu obywateli Ukrainy próbowało wjechać do Polski.

Jak informuje rzecznik – Podczas kontroli granicznej funkcjonariusz zaczął podejrzewać, że zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podrobione. Te podejrzenia potwierdziły się w czasie kontroli szczegółowej.

Wszyscy podróżni (dwie kobiety oraz trzech mężczyzn) zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach zostały wszczęte postępowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami – dodaje.

Po zakończeniu czynności procesowych podróżni otrzymali decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy.W tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 wydanych na Ukrainie, którymi podróżni posłużyli się jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny.

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi grozi nawet więzieniem do 5 lat.

Źródło: PAP