Astronomiczne odszkodowanie za rakotwórczy talk: 417 mln dolarów!

Monika Piorun
22.08.2017 13:53
Astronomiczne odszkodowanie za rakotwórczy talk: 417 mln dolarów!
fot. Austin Kirk, flickr.com, CC BY 2.0, ouacws, pixaby.com, CC0 Public Domain

Koncern Johnson & Johnson ma zapłacić gigantyczną kwotę rekompensaty 63-letniej kobiecie, u której w wyniku wieloletniego stosowania produkowanego przez nich talku rozwinął się rak jajników. Firma zapowiada odwołanie od wyroku a w wielu krajach na nowo rozgorzała dyskusja na temat szkodliwości oferowanej przez nich zasypki, dostępnej m.in. dla dzieci.

Kalifornijski sąd nakazał wypłatę aż 417 mln dolarów odszkodowania cierpiącej na nowotwór jajników pacjentce, która udowodniła, że do jej choroby mogło przyczynić się używanie pudru produkowanego przez firmę Johnson. Kobieta miała go stosować do pielęgnacji intymnej przez wiele lat (od 11. roku życia). Zgodnie z przeznaczeniem można stosować go u dzieci oraz u osób dorosłych - panie zazwyczaj używają go w celu pochłaniania wilgoci i utrzymywania uczucia suchości w miejscach intymnych oraz zapobiegania nieprzyjemnemu zapachowi.

Firma Johnson & Johnson już od dłuższego czasu zmaga się z falą oskarżeń o szkodliwy wpływ na zdrowie oferowanej przez nich zasypki. W 2016 roku sad w Missouri nakazał koncernowi wypłatę 72 mln odszkodowania rodzinie Jacqueline Fox, która zmarła na raka jajnika. Podobne odszkodowanie (w wysokości 55 mln dolarów) zostało przyznane Glorii Ritesund, która po latach stosowania talku również zachorowała na taki sam rodzaj nowotworu.

Zobacz także

Czy talk jest szkodliwy dla zdrowia?

Zrzut ekranu 2017-08-22 o 13.51.12
fot. Austin Kirk, flickr.com, CC BY 2.0

Kosmetyczny talk - jak sama nazwa wskazuje - zawiera w składzie talk, czyli minerał składający się z magnezu, krzemu, wodoru oraz tlenu. Do lat 70. XX wieku zawierał też... toksyczny azbest! Dopiero w 1970 roku wprowadzono federalne przepisy zabraniające obecności tego składnika w tego typu zasypkach.

Zdania na temat związku pomiędzy regularnym stosowaniem talku a zwiększonym ryzykiem zachorowalności na raka jajników do tej pory są wśród specjalistów podzielone.

Podzielone opinie ekspertów

American Cancer Society ostrzega kobiety, że częste używanie tego kosmetyku do higieny intymnej może narażać je na nowotwór. Po przedostaniu się do macicy biały proszek może sprzyjać stanom zapalnym i tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi komórek nowotworowych oraz zaburzać pracę jajników. Przeprowadzone już w 1971 badania potwierdziły, że u 75 proc. pacjentek, które zachorowały na raka jajnika zidentyfikowano ślady pozostałości talku w obrębie genitaliów.

Z kolei Agencja Żywności i Leków (FDA) do tej pory nie znalazła przekonywujących dowodów na to, by móc wycofać ten produkt z rynku, mimo że American Academy of Pediatrics ogłosiło, że nie zaleca stosowania talku w celu zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry u dzieci.

Brak informacji o potencjalnym ryzyku nowotworowym

Firma Johnson & Johnson zdecydowała się zamieścić na etykiecie pudru ostrzeżenie z informacją, że produkt powinien być stosowany wyłącznie do użytku zewnętrznego i że należy unikać kontaktu białego proszku z podrażnioną skórą, oczami i okolicą nosa, ponieważ może doprowadzić on do problemów z oddychaniem.

Niestety konsumenci, którzy w wyniku stosowania tego typu zasypki, zaczynają chorować np. na nowotwory, czują się pokrzywdzeni ze względu na brak stosownych ostrzeżeń na opakowaniu przed potencjalnym ryzykiem dolegliwości miejsc intymnych (np. raka jajników). To właśnie dlatego prawnikom udaje się wywalczyć dla klientów lub ich rodzin astronomiczne sumy odszkodowania za wieloletnie używanie kosmetyku, który mógł przyczynić się u nich do poważnych chorób.

Sądy poszczególnych instancji w uzasadnieniu zasądzonych wyroków przyznają, że brak stosownych ostrzeżeń na opakowaniu talku może wprowadzać klientów w błąd. Johnson & Johnson - przynajmniej na razie - woli odwoływać się od kolejnych decyzji wymiaru sprawiedliwości. Poszkodowanych jednak stale przybywa...

Zobacz także

Zagłosuj

Czy stosujesz talk do łagodzenia podrażnień w okolicach intymnych?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π