Zamknij

Jodek potasu już w punktach gminnych. W komentarzach burza

05.10.2022 11:00

Jodek potasu trafił do punktów gminnych w całej Polsce. Wiadomość zelektryzowała internautów.

Jodek potasu w punktach gminnych
fot. Lukasz Gdak/East News

Tabletki z jodkiem potasu zostały rozdystrybuowane w całej Polsce na wypadek awarii elektrowni atomowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu. Sytuacja związana jest z wojną w Ukrainie. "Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając gromadzeniu" - czytamy w broszurze informacyjnej. W sieci burza.

Jodek potasu - teorie spiskowe

Jodek potasu ma chronić tarczycę przed radioaktywnym jodem. Jednak nie wszyscy są przekonani do jego ochronnych właściwości. Czytamy komentarze pod broszurą informacyjną udostępnioną przez samorządy i przecieramy oczy ze zdumienia.

"Życzę powodzenia", "zaczyna się" - najpierw takie bardziej "życzliwe". "Będą podawać jod czy jad?" - dopytują miłośnicy zabaw językowych. "Jodek potasu czy doustna [tutaj emotka ze strzykawką i trupią czaszką]?" - wtórują fani rebusów.

Im dalej w las, tym ciemniej. "Nie wyszło ze szczepionkami to teraz tabletki propagandy" - internauci są "czujni", nie dadzą się "łatwo podejść". "Co to jest jakiś Czarnobyl?! Wyłącz telewizję włącz myślenie!" - o, to hasło dobrze kojarzymy z dyskusji szczepionkowych.

Na koniec - totalny mrok. "Przecież muszą wytruć jakąś część społeczeństwa" - ostrzegają "ci, którzy włączyli myślenie". Dlaczego wytruć? "Mają plan depopulacji i konsekwentnie go realizują" - spokojnie wyjaśnia jedna z internautek.

"Plan depopulacji" to termin, który upowszechnił się w trakcie pandemii koronawirusa - tłumaczy portal Demagog.org. Zwolennicy teorii spiskowych "wyczytali go" z dwóch rezolucji ONZ: Agendy 2021 i Agendy 2030. "Teoria, mówiąca o tym, że Agenda 21 i Agenda 2030 są planami zawładnięcia światem, nie jest nowa i pisaliśmy o niej kilkukrotnie. Dodatkowo w ostatnich dwóch latach pandemię COVID-19 wykorzystuje się jako rzekomy dowód na to, że realizowana jest światowa depopulacja. (...) w dokumencie ONZ nie ma nic o tyranii światowego rządu, zniewoleniu ludzkości czy planowanej depopulacji" - podkreśla demagog.org.

Agenda 2030 - cele to m.in.

  • wyeliminowanie ubóstwa na świecie
  • wyeliminowanie głodu
  • równość w dostępie do energii, gospodarki wodnej, edukacji, wymiaru sprawiedliwości
  • równość płci
  • ochrona planety
  • zrównoważony rozwój

Agenda 2030 - cały tekst przeczytać można tutaj

Źródło: "Profilaktyka jodowa. Broszura informacyjna", demagog.org

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.