Dlaczego Joanna Jędrzejczyk wyglądała tak przerażająco po walce? Lekarz wyjaśnia

09.03.2020
Aktualizacja: 09.03.2020 11:31
Joanna Jędrzejczyk po walce
fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Joanny Jędrzejczyk po walce MMA w ramach gali UFC 248 w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciu jej głowa została zdeformowana przez ogromny krwiak na czole. Wygląda to przerażająco. Lekarz Brian Sutterer, lekarz specjalizujący się w medycynie fizykalnej i rehabilitacji, który prowadzi kanał YouTube poświęcony kontuzjom sportowców, wyjaśnił, dlaczego zawodniczka tak wyglądała.

Joanna Jędrzejczak walczyła z Chinką Weili Zhang o pas w wadze słomkowej. Walka była zaciekła. Polka wiele ciosów przyjęła na głowę, konkretnie na czoło. Z tego powodu na jej czole powstał ogromny krwiak, który zdeformował czaszkę. Niewiele lepiej wyglądała Chinka – decyzją organizatorów obie panie zostały po walce przetransportowane do szpitala. Na szczęście badania nie wykazały u nich żadnego poważniejszego urazu. Obie panie zostały wypisane ze szpitala.

Dlaczego więc uraz Joanny Jędrzejczyk wyglądał tak makabrycznie? Wytłumaczenia podjął się Brian Sutterer, lekarz specjalizujący się w medycynie fizykalnej i rehabilitacji, który prowadzi na YouTube poświęcony kontuzjom sportowców.

Na czole naczynia krwionośne są chronione jedynie przez cienką skórę. Każdy mocny cios doprowadza do miażdżenia naczyń o twardą czaszkę. Powstaje krwiak, pojawia się opuchlizna, która zajmuje całą powierzchnię czoła, może nawet przejść w okolice oczu. Nie dzieje się tak w przypadku uderzeń w nogi czy brzuch – cios w tych miejscach jest amortyzowany dodatkowo przez mięśnie czy tłuszcz.

Takie urazy, jak ten krwiak na czole u Joanny Jędrzejczyk, leczy się okładami z lodem i nie wymagają one hospitalizacji. Ewentualnie można ewakuować krew z krwiaka, nacinając skórę na czole. Inaczej byłoby, gdy doszło do wstrząśnienia mózgu lub opuchlizna ograniczałaby znacząco pole widzenia zawodniczki.

Joanna Jędrzejczyk oraz Weili Zhang na gali UFC 248 walczyły o pas UFC wagi słomkowej. Polka minimalnie przegrała jednak z Chinką. Pojedynek ten został przez ekspertów mieszanych sztuk walki określony za jeden z najlepszych w historii kobiecego MMA.

Dowiedz się więcej na temat tej walki: Joanna Jędrzejczyk przegrała z Zhang. Owacje na stojąco w Las Vegas [WIDEO]

Źródło: sport.pl/ YouTube